назад

До Першого львівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулась львів’янка з проханням допомогти їй у вирішенні питання про надання дозволу на тимчасовий виїзд за кордон неповнолітньої дитини без згоди батька. Центр призначив клієнтці адвоката Ольгу Потапчук, що діє за контрактом з Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області.

Адвокат підготувала від імені клієнтки позовну заяву, а в подальшому заяву про уточнення позовних вимог до одного з районних судів міста Львова, в якій повно та всебічно обґрунтувала позовні вимоги, просила визнати відмову батька на виїзд за кордон неповнолітньої дитини безпідставною, надати дозвіл на оформлення всіх необхідних документів пов’язаних із перетинанням державного кордону України, дозволити коротко часові виїзди за кордон дитини без згоди та супроводу її батька у супроводі матері під час спортивних змагань, та у супроводі тітки під час відпочинку в Італії.

Позовні вимоги своєї клієнтки Ольга Потапчук обґрунтувала тим, що шлюб з відповідачем розірвано ще у 2006 році. Від подружнього життя у них народилась донька, яка проживає з матір’ю. Відповідач не бере будь-якої участі у вихованні та матеріальному забезпеченні доньки. Донька займається у секції баскетболу і є учасником спортивних змагань, що проходять на території Польщі, Угорщини та інших сусідніх держав і заплановані на літній період. Крім цього, рідна тітка дитини, запрошує доньку на відпочинок до Італії під час літніх канікул. Однак, відповідач із невідомих причин відмовляється надавати згоду на виїзд дитини за кордон, не наводячи жодних аргументів та уникає контакту.
У судовому засіданні позивач та адвокат пояснили, що батько дівчинки не сплачує аліментів на її утримання, не цікавиться життям та здоров’ям дитини. Поїздки доньки за кордон необхідні для її розвитку та здоров’я. Дитина є учасницею баскетбольної команди, яка бере участь в міжнародних змаганнях за кордоном, однак точного часу виїзду та часу змагань вони надати ще не можуть.

Адвокат надала суду документи, а саме: свідоцтво про розірвання шлюбу між позивачем та відповідачем, свідоцтво про народження дитини, довідку з ЛКП про факт проживання дитини з матір’ю, підтвердження з виконавчої служби про несплату аліментів відповідачем, довідку зі школи про участь в спортивних змаганнях та довідки із навчального закладу, психолого-педагогічної характеристики, що батько не приймає жодної участі у житті доньки.
Варто зазначити, що відповідач у судове засідання не з’явився, не повідомивши суд про причини своєї неявки, хоча належним чином повідомлявся про час та місце слухання справи, про що свідчить подане адвокатом оголошення в пресу.

Відтак, суд вирішив, що справу слід слухати у відсутності відповідача. Представник третьої особи органу опіки та піклування однієї з районних адміністрацій Львівської міської ради в судовому засіданні позовні вимоги підтримали частково, в частині вирішення позовних вимог про виїзд дитини за кордон із секцією баскетболу поклалися на суд.

В результаті, заочним рішенням суду, позовні вимоги задоволено частково. Неповнолітній дитині надано дозвіл для оформлення документів та безпосередній виїзд за кордон до республіки Італія на відпочинок у конкретно визначений період без згоди та супроводу батька.