назад

Успішні справи Рівненщини: Вибуття сторони виконавчого провадження – не є перешкодою для його належного виконання

Виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка завершує його. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішення законної сили або за інших умов, встановлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов`язки, зумовлені статусом сторони.У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов’язковими тією мірою, якою вони були б обов’язковими для сторони, яку правонаступник замінив.Проте існує багато нюансів такої процедури, на які необхідно звертати увагу для досягнення максимально позитивного результату.

Такою є й історія пана Сергія (ім’я змінене), який  звернувся до Березнівського бюро правової допомоги  у липні 2020 року з проблемою, що його матір так і не дочекавшись виконання винесених на її користь судових рішень, за адміністративними позовами до управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області про визнання протиправними дій та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, та Управління праці та соціального захисту населення Березнівської районної державної адміністрації Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити перерахунок та виплату грошової допомоги у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування, у квітні 2019  року померла.

Для вирішення даного питання,  наказами про надання БВПД для складання процесуальних документів було призначено головного спеціаліста Василя Тимощука.

Вивчивши матеріали справи спеціаліст бюро підготував заяву про заміну стягувача у виконавчому провадженні його правонаступником, яку з паном Сергієм направили до суду. Відтак 24.09.2020 року Березнівським районним судом Рівненської області розглянуто справи по суті та винесено рішення про задоволення вимог клієнта повністю.

Справа №: 2-а-2536/11, та справа №: 2-а-2537/11.

Таким чином суд дослідивши докази та виходячи з аналізу викладених в заяві норм прийшов до висновку, що якщо за життя матір пана Сергія мала право на кошти, проте не отримала їх з незалежних від неї причин, суд вважає за можливе допущення процесуального правонаступництва, а тому замінив стягувача, матір пана Сергія, у виконавчому провадженні щодо виконання постанов Березнівського районного суду на її правонаступника – сина Сергія.

Довідково:

Відповідно до вимог ст. 1218 ЦК України – «До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті».

Відповідно до вимог ст. 1227 ЦК України – «Суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності – входять до складу спадщини».

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» – «У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником».

Відповідно до вимог ст. 52 КАС України – «У разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов’язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов’язкові для особи, яку він замінив».

Відповідно до вимог ст. 379 КАС України – «У разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником».