назад

Установити факт смерті на тимчасово окупованій території можливо, довели працівники системи БПД на Харківщині

Узаконювання фактів смерті на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) є проблемою, і єдиний механізм її розв’язання – звернення до суду. Для багатьох людей ця процедура є складною і незрозумілою, а тому потребує юридичного супроводу.

До Первомайського місцевого центру (Харківська область) з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулась внутрішньо переміщена особа пані Лариса, яка пояснила, що її мати померла на території Луганської області, яка на сьогоднішній час є тимчасово окупованою територією України. У зв’язку з тим, що на сьогодні пані Лариса не може отримати витрати на поховання та спадщину, їй необхідно встановити факт смерті матері на окупованій території. Юристом центру Анастасією Кушнір було складено заяву про встановлення факту смерті.

Рішенням Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 27.05.2021 року (справа № 629/2877/21 https://reyestr.court.gov.ua/Review/97221542) вимоги заявника задоволено в повному обсязі. Встановлено факт смерті на окупованій території матері пані Лариси. 29.06.2021 року рішення набрало законної сили.

Коментує головний спеціаліст відділу право просвітництва та надання безоплатної вторинної правової допомоги Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги – Анастасія Кушнір.

За ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану в установлених законом випадках є обов`язковою. Відомості про смерть особи підлягають обов’язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до чч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Як слідує зі змісту Наказу Міністерства юстиції України від 17.06.2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України, зокрема Державного реєстру актів цивільного стану громадян, тимчасово припинено, до закінчення антитерористичної операції на сході України.

Україною тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану на території проведення антитерористичної операції.

В порядку окремого провадження, відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Відповідно до п. 13 тієї ж Постанови, заяви про встановлення факту смерті особи в певний час (п. 7 ст. 273 ЦПК) приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.

Державній реєстрації, відповідно до чч. 3, 4 ст. 49 ЦК України, підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Встановлення факту необхідно заявнику для проведення державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть.