назад

Як виселити “колишнього” з будинку

До Оратівського бюро правової допомоги Козятинського місцевого центру з надання БВПД звернулась пані Оксана. Вона розповіла,  що  понад 20 років тому познайомилась з паном Василем, і вони вирішили жити разом. Укладати шлюб не стали. Перші 5 років спільного життя вони проживали в орендованій квартирі в Україні. Потім поїхали працювати в Італію, орендували квартиру там.  З часом вирішили повернутись до України. Пані Оксана за власні кошти купила житловий будинок. Пан Василь жодним чином не сприяв купівлі житла, всі кошти витрачав на алкоголь.

З 2009 року пані Оксана зареєстрована в житловому будинку, що придбала виключно за власні кошти та відповідно до документів купівлі-продажу зазначена єдиною власницею житла, за її згоди в даному будинку  зареєстровано пана Василя. Понад 10 років чоловік зловживає спиртними напоями, періодично вчиняє сварки та бійки. Тож пані Оксані нічого не залишалось, як припинити спільне проживання та запропонувати Василю знятись з реєстрації та залишити будинок, адже їх уже нічого не пов’язує, ні гарні сімейні відносини, ні спільне ведення домашнього господарства. На що той категорично відмовився. Тож жінці нічого не залишилось як звернутись за правовою допомогою до бюро. Вести цю справу доручили адвокату, який співпрацює із системою БПД, Олександру Кметюку.

У довідці-характеристиці, що була надана сільською радою, зазначено, що пан Василь у  громадських місцях веде себе задовільно, зловживає спиртними напоями, від пані Оксани надходять скарги на його незадовільну поведінку вдома. Чоловік неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП (вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі). Відповідно до протоколу засідання координаційної ради з питань реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, пані Оксані рекомендовано фіксувати всі подальші погрози, які будуть надходити від її співмешканця пана Василя та телефонувати до поліції, а пану Василю запропоновано придбати окреме житло та відповідно переїхати до іншого помешкання.

Як встановлено судом, пан Василь вселився у житловий будинок в якості члена сім’ї власника житлового будинку (співмешканця) та набув право користування чужим майном, яке по своїй суті є сервітутом. Позивачка з квітня  2020 року спільним побутом з відповідачем не пов’язана, а тому Василь фактично не є членом її сім’ї, проте продовжує проживати в належному їй житловому будинку, добровільно виселитися відмовляється, та перешкоджає позивачу, як власнику будинку, у здійсненні права власності, а саме у вільному володінні, користуванні та розпорядженні майном, відтак право Василя користуватися чужим майном підлягає припиненню на вимогу власника цього майна на підставі частини другої статті 406 ЦК України.

Цивільна справа № 141/728/20