назад

У 64 рази зменшили суму заборгованості по кредиту

Кредит, як зручний спосіб дожити до зарплати або придбати омріяну дорогу річ, вже давно ввійшов в життя українців. Разом з тим, судові провадження за кредитними  зобов’язаннями теж дуже поширене явище. «Швидкі» гроші можуть стати непосильним тягарем, а омріяна річ перетворитись на страшну проблему.

З подібним сумним досвідом звернулась до фахівців Маріупольського місцевого центру з надання БВПД пані Антоніна. Жінка розповідала, що більше 10 років користується кредитною карткою.

«Це було дуже зручно для мене. Я могла придбати холодильник, без удару по гаманцю, купувала продукти до зарплати. Сплачувала кошти вчасно та в повному обсязі. Однак через деякий час я втратила роботу і вчасно вносити кошти не могла, сплачувала по можливості» – розповідала пані Антоніна.

В червні 2019 року жінка отримала листа, в якому зазначено, що банк подав позов про стягнення з неї кредитних зобов’язань у сумі майже 112 тисяч гривень. Антоніна була в розгубленому стані, вона не має роботи, живе на соціальні виплати, грошей ледь вистачає на найнеобхідніше.

Юристка центру Вікторія Афоніна ознайомилась з документами та, узгодивши правову позицію, підготувала відзив на позов, в якому зазначила, що дії банку, які суперечать нормам Цивільного Кодексу України, не можуть бути застосовані до клієнтки.

Коментар юристки Маріупольського місцевого центру з надання БВПД  Вікторії Афоніної:

Справа полягала в тому, що банк за період с 2009 по 2019 рік на 745 гривень заборгованості за кредитом, нарахував відсотки за користування кредитом у розмірі понад 101 тисячу гривень та  понад 10 тисяч гривень штрафних санкцій. Така космічна сума з’явилась у зв’язку з тим, що банк нараховував штрафні санкції не на тіло кредиту, а й на всю суму заборгованості.

До того ж, представники банку не врахували факт, що клієнтка мешкає в місті Маріуполь, який відповідно до постанови КМУ від 02.12.2015 №1275-р, входить до переліку населених пунктів, на території яких з 2014 року здійснювалася АТО  місто Маріуполь.

Аналізуючи положення нормативно правових актів, на сьогоднішній день  відсутні дані щодо дати остаточного закінчення АТО, Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення АТО» забороняє нараховувати пені, штрафи за кредитними договорами, в тому числі на території м.Маріуполь. Отже, нарахування штрафних санкцій з 14.04.2014 по теперішній час для боржників, які зареєстровані на території міста Маріуполь, не відповідають вимогам закону.

Крім того, в різні періоди банк в односторонньому порядку змінював відсоткову ставку тобто, без письмового повідомлення клієнтки про такі зміни – такі дії суперечать нормам статті 1056-1 Цивільного Кодексу України.

Враховуючи наведені норми законодавства та надані докази, суд задовільнив позов відносно клієнтки  частково. Пані Антоніна виплатила борг у сумі 1739, 81 грн., яка в 64 рази менше суми, яку вимагав банк.

Рішення № 2/264/634/2020.