назад

В Любашівському бюро правової допомоги матері допомогли поновити її батьківські права

Позбавлення батьківських прав має безстроковий характер. Таким чином держава захищає дітей від тих батьків, які своїми вчинками, способом життя несуть серйозну загрозу для них. Хоча сімейні правовідносини в цьому випадку припиняються, закон надає можливість поновлення батьківських прав, якщо мати чи батько кардинально змінили свої життєві цінності та ставлення до власного батьківського обов’язку. Оскільки позбавити батьківських прав може лише суд, то їх поновлення відбувається також винятково в судовому порядку.

Пані Катерина (ім’я змінено з етичних міркувань) звернулась до юристів Любашівського бюро з проханням допомогти поновити її батьківські права відносно своїх неповнолітніх дітей. Жінка розповіла, що рішенням суду вона була позбавлена батьківських прав відносно своїх двох донечок та сина, у зв’язку з тим, що деякий час не проживала разом із дітьми та не приймала участь у їх вихованні. Але після ухвалення рішення про позбавлення її батьківських прав вона повернулася до сім`ї, проживала разом із чоловіком та приймала участь у вихованні дітей. Нажаль, стосунки з чоловіком не вдалося зберегти і пара припинила спільне проживання, та жінка бажає продовжувати спілкуватися із дітьми далі.

Пані Катерина стверджує, що обставини, які стали підставою для позбавлення її батьківських прав усунено. Вона змінила своє ставлення до материнства та бажає приймати саму безпосередню участь у вихованні власних дітей.

Для допомоги клієнтці було призначено начальницю Любашівського бюро правової допомоги Світлану Жмурко.

Документи, які необхідно надати в суді для поновлення батьківських прав

Основним документом, який є необхідним для початку процедури з відновлення батьківських прав, є позовна заява. Також, для успішного вирішення питання, необхідно надати такі докази:

  • рішення суду про позбавлення батьківських прав;
  • акти обстеження умов проживання батьків;
  • характеристики як за місцем роботи, так і за місцем проживання;
  • довідка лікаря, що позивач пройшов курс лікування від алкогольної залежності, психічно здоровий, тощо;
  • інші докази, що засвідчують виправлення позивача чи інші умови, за яких було позбавлено батьківських прав;
  • висновок органу опіки та піклування щодо можливості поновлення позивачів у батьківських правах.

З поновленням батьківських прав відбуваються серйозні зміни в долі батьків та дитини. Тому при розгляді цієї категорії справ обов’язковою є участь органів опіки та піклування.

Увага! У разі відмови в позові про поновлення батьківських прав повторно звернутися з таким позовом можна лише через рік.

Умови, коли поновити втрачені права батьків не представляється можливим:

  • дитину вже хтось усиновив і цей факт ніким не оскаржений та не скасований на момент подачі позову та його розгляду судом;
  • дитині вже виповнилося 18 років на момент розгляду справи.

Під час підготовки до вирішення питання клієнтки, начальницею бюро було вияснено, що в громадянському шлюбі з чоловіком пані Катерина виховувала 3-х неповнолітніх дітей. Жінка на даний час не працює, займається веденням підсобного господарства, алкогольні напої не вживає, користується авторитетом серед жителів села. Під час візиту до будинку, де проживає пані Катерина, було встановлено, що домоволодіння знаходиться в чистоті та належному стані, діти забезпечені одягом, продуктами харчування та всіма належними речами.

Із пояснень сторін було встановлено, що після ухвалення рішення Любашівського районного суду Одеської області про позбавлення батьківських прав пані Катерини щодо дітей, вони з чоловіком протягом 5 років проживали однією сім`єю, разом виховували дітей.

Із довідки Демидівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів-дошкільний заклад» вбачається, що жінка належним чином виконує свої батьківські обов`язки, завжди присутня на батьківських зборах та була обрана головою батьківського комітету школи. Жінка почала вести домашнє господарство, створила гідні умови для спільного проживання з дітьми, для їхнього виховання та навчання.

Яке рішення виніс суд?

Враховуючи викладене, оскільки поведінка жінки змінилася, обставини, що були підставою для позбавлення її батьківських прав відпали, враховуючи інтереси дітей, а також визнання відповідачем позову,суд позовні вимоги задовольнив та поновив батьківські права пані Катерини.

З рішенням суду можна ознайомитись за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/93491315