назад

В умовах воєнного стану строк для прийняття спадщини зупиняється

Справи про продовження строку прийняття спадщини були доволі поширеними в мирний час. Та в умовах війни ситуація кардинально змінилася. Тепер, пояснює адвокат, строк для прийняття спадщини зупиняється та не враховується у встановлені законодавством 6 місяців на прийняття спадщини.

Пані Марія зверталася до Шепетівського бюро правової допомоги ще до війни. Після смерті батька вона не змогла оформити спадщину у визначені строки через проблеми зі здоров’ям. Жінка має інвалідність ІІ групи та обмежена в пересуванні, потребує постійного контролю з боку лікарів, через що часто перебуває в лікарні. Звернувшись до нотаріуса в жовтні 2021 року пані Марія отримала відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину через сплив терміну для її прийняття.

Адвокатка Тетяна Царик, якій доручили представляти інтереси клієнтки в суді, довела, що позивачка є єдиною спадкоємицею та надала докази, що підтверджують тривалий розлад здоров’я позивачки, який став причиною пропущення строку для прийняття спадщини. А відтак суд задовольнив позов та надав додатковий строк для прийняття спадщини.

Що ж сьогодні робити спадкоємцям, які з різних причин не можуть прийняти спадщину впродовж шестимісячного строку?

«У зв’язку із введенням на території України воєнного стану та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України N 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється та не враховується у встановлені законодавством 6 місяців на прийняття спадщини», – зазначає Тетяна Царик.

За словами адвокатки, це означає, що спадкоємець може прийняти спадщину протягом дії воєнного стану, незалежно від його тривалості, та додатково, після його відміни, у строк, що залишався станом на 24 лютого 2022 року із встановлених 6 місяців.

Крім того, відповідно останніх змін до «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини.

Тобто під час дії воєнного стану можливо прийняти спадщину, перебуваючи в своєму населеному пункті, скориставшись послугами місцевого нотаріуса. Якщо ж інші спадкоємці вже встигли подати заяву про прийняття спадщини в іншій місцевості – можна засвідчити заяву про прийняття спадщини в будь-якого нотаріуса за своїм поточним місцем проживання та надіслати її до нотаріуса, у якого заведено спадкову справу.