назад

Відмова у поновлені виплат безробітним переселенцям після працевлаштування є безпідставною

 

Переселенці, які вимушені починати життя з чистого аркуша, мають право на адресну грошову допомогу, однак  у разі втрати роботи, на думку управління соціального захисту населення, особа втрачає право на отримання таких виплат. Фахівці системи БПД довели, що такий висновок є незаконним.

Пан Геннадій разом  з сім’єю у 2015 році наважився переїхати з окупованої Ясинуватої до міста Дружківка, що на Донеччині. Влаштувався на роботу, винайняв житло та оформив щомісячну адресну грошову допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг («переселенські виплати»), яку вчасно поновлював.

«Часи були тяжкі – незнайоме місто, зарплатня не велика. Всяке бувало» –  згадує чоловік.

 

У 2018 році, при черговому зверненні до управління соціального захисту населення з заявою про подовження переселенських виплат, пан Геннадій отримав відмову. Причина – при перевірці його особистої справи було встановлено, що чоловік не працює з квітня 2017 року. І це ще не все. На додаток УСЗН нарахував борг у сумі 3 977,04 грн., які чоловік був вимушений повернути  в бюджет.

«Хоча я і повідомляв про моє звільнення, я вирішив повернути надмірно виплачені кошти. Я розраховував відновити виплати адресної допомоги після працевлаштування» – розповідав Геннадій.

«Причиною  переплати є, зазвичай,  не вчасне повідомлення УСЗН про зміну обставин, які впливають на виплату переселенських кошів. Така переплата була встановлено за нормами пункту 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505. Якщо працездатний громадянин фактично не працює, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги її розмір для працездатних членів сім’ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період – припиняється», – зазначає юристка Інна Куракіна.

Влаштувавшись на роботу, пан Геннадій знову звернувся до УСЗН  з заявою про призначення переселенських виплат. Однак, отримав відмову. УСЗН, обґрунтував своє рішення, посилаючись на пункт 3 Порядку. На думку УСЗН, оскільки чоловік працездатного віку, фактично не працював протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, то більше не має права на отримання грошової допомоги і отримає таке право тільки після втрати працездатності, тобто встановлення інвалідності чи досягнення пенсійного віку. Така відповідь засмутила чоловіка, адже в сім’ї кожна копійка на рахунку.

За допомогою пан Геннадій звернувся до Дружківського бюро правової допомоги Краматорського місцевого центру з надання БВПД. Фахівчиня Інна Куракіна в судовому порядку допомогла  повернути адресну грошову допомогу з дати звернення до УСЗН та відстояти соціальне право чоловіка.

«Порядком передбачено, що призначення адресної допомоги особам, які тимчасово не працювали протягом двох і більше місяців не призначається лише на наступні шість місяців. При цьому, на сьогоднішній день чинним законодавством не встановлено заборони на призначення адресної грошової допомоги через період у разі відсутності обставин, які були підставою для припинення виплат. Отже, законних підстав для відмови в призначенні грошової допомоги в УСЗН не було, з чим суд і погодився», – розповіда Інна Куракіна.

Вже в листопаді 2020  рішення суду було виконане. УСЗН виплатив  чоловіку донараховану адресну грошову допомогу  у сумі 5 304 гривень та автоматично продовжив виплати на наступний шестимісячний строк.

Коментар Інни Куракіної:

Якщо Ви стикнулись з подібним, не варто засмучуватись. Насамперед необхідно отримати  Повідомлення про відмову у призначенні соціальних виплат. Цей документ буде підставою для оскарження рішення. Наступним кроком, буде підготовка адміністративного позову. За допомогою в складенні позову переселенці можуть звернутись до системи безоплатної правової допомоги, офіс найближчого центру можна знайти за посиланням https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/ 

 

Рішення суду  № 200/4088/20