назад

Як відновне правосуддя допомогло не лише дівчинці, а й її родині

Гостре бажання самоствердитися штовхає підлітків на необачні кроки, при цьому відсутність життєвого досвіду не дозволяють повною мірою передбачити наслідки цих кроків. І якщо в більшості випадків все завершується просто здобутим досвідом, то в ситуації вчинення правопорушення підліток може поставити під загрозу все своє майбутнє. Саме в таку ситуацію потрапила дівчинка з Миколаївщини, яка взяла участь в пілотному проєкті з відновного правосуддя для неповнолітніх.

Олена – переселенка зі Сходу України, родина якої опинилася в складних життєвих умовах. Власного житла не мають, відтак доводиться винаймати квартиру. Ще й батько дівчинки зловживав алкогольними напоями і одного дня не знайшов нічого кращого, як забрати та продати мобільний телефон доньки, щоб купити собі  чергову пляшку. Враховуючи, що в сім’ї працювала лише мама, а окрім Олени в родині є ще одна дитина і бабуся-пенсіонерка, розраховувати на придбання нового ґаджету не доводилось. Але, звісно ж, дівчинці хотілося бути як всі її однолітки. І коли Олена побачила мобільний телефон, який залишила без нагляду інша дівчина, вона не змогла впоратися зі спокусою та привласнила його собі.

«Розглядаючи цей факт з точки зору закону, маємо правопорушення, що передбачене частиною 1 статті 185 Кримінального кодексу України, або простими словами – крадіжку. Максимальна санкція цієї статі передбачає обмеження волі на строк до п’яти років. Та чи допоможе таке покарання виправленню дівчинки? Адже за статистикою Генпрокуратури, в 70% випадках неповнолітній правопорушник, який потрапив за ґрати на строк більше одного року, потрапляє у в’язницю повторно. Втім є альтернативний шлях – примирення неповнолітніх правопорушників з потерпілими, відновлення соціальних зв’язків з суспільством та відшкодування завданої шкоди. Цей шлях – це відновне правосуддя», – відзначила директорка Регіонального центру з надання БВПД у Миколаївській області Наталія Гнатуша.

Наразі в Україні реалізується проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Серед умов застосування:

  • наявність потерпілої сторони (фізичної або юридичної особи);
  • вперше вчинення кримінального проступку або нетяжкого злочину;
  • визнання неповнолітнім факту вчинення злочину;
  • згода неповнолітнього і потерпілого на участь у програмі.

Обставини кримінального провадження відповідали цим умовам, тож Олена стала однією з учасниць пілотного проєкту.

Варто зауважити, що успішність застосування програми залежить, в першу чергу, від бажання самого підлітка виправити ситуацію, а також позитивної спрямованості потерпілої сторони. Як відзначає медіаторка Наталія Степіна, дівчинка відчувала сором за свій вчинок, за свою родину, яка не може жити «як всі» і це ледь не стало причиною для переривання медіації. Але на допомогу прийшла дівчинка-потерпіла, яка своєю щирістю привернула увагу Олени до погляду на ситуацію, що склалася, з іншого боку та допомогла зрозуміти хибність її вчинку. За результатом медіації сторони примирилися, Олена повернула телефон та щиро вибачилася перед потерпілою.

Ще одним важливим етапом була робота дівчинки з психологом та проходження програми ресоціалізації. З огляду на родинну ситуацію психологічну підтримку надали ще й мамі Олени.

Отже, неповнолітня виконала всі умови проєкту і, як результат, –  рішенням суду була звільнена від кримінальної відповідальності. Наразі дівчинка продовжує навчання і має можливість обрати правильний напрямок у житті, яке лише починається.

Участь в програмі з відновного правосуддя надала дівчинці шанс не лише зійти з хибної стежки, на яку вона ступила через неправильно прийняте рішення. Це ще надало можливість привернути увагу громади до ситуації в родині дівчинки. Адже рідні Олени потребували допомоги в різних сферах, в тому числі й юридичній. Так, під час участі доньки в програмі з відновного правосуддя мати дівчини вирішила розірвати шлюб із чоловіком, який своєю поведінкою погіршував і так складне становище родини. З цим питанням допомогли в Миколаївському місцевому центрі з надання БВПД, фахівці якого підготували відповідну позовну заяву до суду.