назад

Відновне правосуддя: коли потерпілий хвилюється за життя правопорушника

Підліткова самовпевненість інколи грає злий жарт з підлітками: абстрактність покарання, відсутність життєвого досвіду створюють ілюзію можливості уникнути наслідків своїх вчинків. Але як результат – отримують  цілком реальне покарання та «клеймо» злочинця  на все життя. Так могла б скластись і життєва історія 17-річного Олексія, якби не  проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Одного вечора хлопець вирішив, що було б не погано доїхати додому на машині.  А оскільки власного транспорту не мав, то він вирішив взяти чуже авто. Яке потім, як він говорить, збирався непомітно повернути. Але під час руху Олексій не впорався з керуванням та потрапив у ДТП. Побачивши серйозність пошкоджень, він залишив машину та втік.

Коли на місце ДТП приїхали працівник поліції та власник автомобіля та побачили сліди крові в авто, почали терміново водія, який, як вони думали, потребує медичної допомоги. В подальшому це зіграє свою роль в усвідомленні провини підозрюваним.

Пізніше причетність Олексія до вчинення кримінального правопорушення було доведено. Його дії було кваліфіковані за частиною першою статті 289 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність у вигляді обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Оскільки потерпілий та підозрюваний погодилися взяти участь в проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», до справи долучилася адвокат-медіатор Наталія Дубовик.

Вивчивши обставини справи, медіатор приступила до процесу примирення підозрюваного та потерпілого. Зокрема, вона провела кілька зустрічей між ними, під час яких вони могли щиро поговорити.

«Коли я підійшов до автомобіля і побачив кров, перше, про що я подумав – що сталось з водієм, чи він живий. В той момент я не переживав за автомобіль, це ж метал, що за нього хвилюватись, а життя людини коштує більше. Коли мені повідомили,  що знайшли особу, яка викрала авто, мені стало легше. І не через те, що знайшли викрадача, а через те, що з ним було все в порядку», – описує свої емоції потерпілий під час процесу медіації.

Ці слова мали на Олексія куди більший вплив, ніж можливі заходи кримінально-виховного характеру. Почувши їх, він вибачився перед потерпілим та пообіцяв в подальшому не порушувати закон, а також зазначив,  що ця ситуація стане для нього уроком на все життя. Олексій отримав шанс переосмислити скоєне та відсвяткувати своє 18-річчя в колі друзів,  а не в місцях позбавлення волі.

Довідково: Пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» впроваджується Міністерством юстиції України, Офісом Генерального прокурора на базі системи безоплатної правової допомоги. Він довів свою ефективність, і з цього року його поширено на всю Україну.