назад

Відновне правосуддя на Львівщині: вчасно усвідомити хуліганський авантюризм

Справи з відновного правосуддя, у яких «героями» є неповнолітні порушники закону, є схожими між собою: соціально-психологічні портрети, мотивація, умови скоєння неправомірних вчинків. Водночас кожна така справа є унікальною, бо це доля чиєїсь дитини, що необачно оступилась.

Ця історія трапилась з двома хлопцями – Артуром і Михайлом, які випадково познайомились на автобусній зупинці невеликого містечка Львівщини. Підлітки побачили припаркований біля магазину ровер й вирішили відкрутити від нього два колеса. Здійснивши цю «таємну пригоду» хлопці розбіглися.

Невдовзі власник велосипеда звернувся в поліцію, і по факту крадіжки відкрили кримінальне провадження. Після того, як поліція розшукала винуватців, вони повернули колеса. Чому вчинили правопорушення, хлопці  й самі не могли пояснити. Було сумно і був ровер, захотілося пригод…

“Важливо зазначити, що самі підлітки, їхні законні представники та потерпілий погодились взяти участь у пілотному проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Тож відбувались одразу дві процедури медіації. А після підписання угоди про застосування програми з відновного правосуддя, сторони домовились про проходження хлопцями занять із психологом”, – розповіла заступник директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області Віра Іськович.

Один із хлопців – Артур відразу виконав запропоновані ресоціалізаційні заходи. Він пройшов тренінгові заняття «Соціалізація неповнолітніх у суспільстві», «Профілактика шкідливих звичок», «Побудова позитивної життєвої перспективи», «Самопізнання». А ось Михайло на заняття не з’явився.

Відтак, Регіональний центр з надання БВПД у Львівській області скеровує інформацію про проходження програми у прокуратуру: Артур виконав ресоціалізаційні заходи, а Михайло – ні. У цій ситуації вагому роль зіграла позиція процесуального прокурора у справі, а також адвоката. Вони з’ясували, що сім’я Михайла потрапила у складні обставини: померла бабуся хлопчика, і мати, переживаючи втрату, не могла надати синові достатньої підтримки. Слідство виділило справу в окреме провадження та скерувало до суду клопотання про звільнення Артура від кримінальної відповідальності по ст.48 Кримінального кодексу України, а по Михайлу – з обвинувальним актом.

В результаті, ухвалою суду Артур звільнений від кримінальної відповідальності.

На початку цього року мати Михайла звернулася до Регіонального центру з надання БВПД у Львівській області з проханням дозволити сину завершити проходження ресоціалізаційних заходів. І робоча група у складі процесуального прокурора, адвоката, адвоката-медіатора, психолога, координатора проєкту в регіоні вирішила, що потрібно надати хлопцю ще один шанс.

Цього разу Михайло відповідально поставився до своєї можливості, відвідав усі заняття, активно працював. Процесуальний прокурор отримав повторну інформацію про проходження хлопцем заходів з ресоціалізації. Адвокат заявив в суді клопотання про звільнення Михайла від кримінальної відповідальності. Суд ухвалив рішення. Таким чином, обидва львів’янина були звільнені від кримінальної відповідальності.