назад

Відновне правосуддя: через навушники «Apple» ледь не потрапив за грати

Історії відновного правосуддя – це ілюстрації можливості неповнолітніх правопорушників почати життя з чистого аркуша. Такою є історія 15-річного Віктора. Пізнього вечора він, перебуваючи в одній з львівських кав’ярень, побачив навушники «Apple», які необачливо залишила на столику дівчина. Хлопець поцупив їх. Він був переконаний, що ніхто цього не помітить.

Звісно, все сталося не так. Поліція за фактом крадіжки відкрила кримінальне провадження, вручивши  неповнолітньому повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (ч. 1 ст. 185 Кримінального кодексу України).

Неповнолітньому та його законному представнику розповіли про можливість участі у Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення. Хлопцеві, що необачно заволодів чужими навушниками, не хотілось за ґрати – тож він погодився. Згоду на участь в Програмі також надала й потерпіла.

Прокурор скерував відповідні заяви про участь у Програмі до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області. Того ж дня Регіональний центр  прийняв рішення про застосування Програми та видав відповідне доручення для проведення медіації посереднику – адвокату Тетяні Малерик.

Медіатор провела з хлопцем п’ять зустрічей, на яких розповіла про зміст та мету Програми, відповідальність, яка настає у зв’язку з учиненням інкримінованого йому кримінального правопорушення, умови, за яких він може бути звільнений від кримінальної відповідальності. Потім була проведена медіація між підозрюваним та потерпілою.

За результатами процедури медіації хлопець вибачився перед потерпілою, запевнивши про подальшу гідну поведінку. Шкода, завдана кримінальним правопорушенням, була відшкодована у розмірі вартості навушників.

Під час участі у Програмі Віктор пройшов курс ресоціалізаційних занять з психологом Львівського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Таким чином, неповнолітній успішно пройшов Програму та заходи з ресоціалізації. За результати Програми ухвалою суду хлопця звільнено від кримінальної відповідальності.

Довідково: Програма впроваджується відповідно до спільного наказу Міністерства юстиції України та Генеральної прокуратури України «Про реалізацію пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» від 21 січня 2019 р. № 172/5/10. Цим же наказом затверджено Порядок реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення»

Пілотний проєкт реалізується на базі системи надання безоплатної правової допомоги за сприяння Представництва Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.