назад

Як поїздка на авто ледве не вартувала свободі неповнолітньому з Полтавщини

Правопорушення скоєне у підлітковому віці це – темна пляма на все життя. Інколи діти, які наважуються переступити межу закону, прагнуть таким чином завоювати авторитет серед однолітків або просто «шукають пригоди». Таким дітям потрібна не ізоляція від суспільства, а навпаки, реабілітація та ресоціалізація. Це стало можливим у межах програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину.

Часто підлітки не задумуються над наслідками своїх вчинків, а про те, що вчинили кримінальне правопорушення починають розуміти тоді, коли вже мають справу з поліцією.

Але шанс виправити помилку є, завдяки програмі з відновного правосуддя для неповнолітніх, яку реалізують по всій Україні.

Учасником цієї програми стала і Богдан з Полтавщини. Якось хлопець вирішив із товаришем «покататися» на батьковому авто, але сталося не так, як гадалося. Враховуючи відсутність досвіду керування транспортним засобом, задоволення від користування батьковим авто тривало не довго, Богдан не справився з керуванням і ненароком спрямував авто на узбіччя у стовбур дерева. У зв’язку з аварією, товариш, що перебував поруч на пасажирському сидінні, отримав травми середньої тяжкості.

Спочатку Богдан не розумів, що накоїв, але коли за справу взялася поліція, коли дізнався, що за такі діяння передбачена кримінальна відповідальність (ч.1 ст.286 Кримінального кодексу України), щиро розкаявся, адже покарання за цією статтею передбачає позбавлення волі на строк до трьох років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від трьох до п’яти років.

Не потрапити за грати Богдану допомогла участь у «Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», яку реалізує система БПД. Запропонував хлопцеві долучитися до цього проєкту прокурор під час досудового розслідування справи. Далі у Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області ухвалили рішення застосувати програму та видали доручення для проведення медіації (посередництва) адвокату-медіатору Роману Литовченку.

«Медіація починається з того, що сторони мають можливість почути одне одного. Це потрібно для того, щоб підліток усвідомив, що він накоїв та розмір тієї шкоди, що він завдав потерпілому. Медіатор допомагає налагодити діалог та укласти угоду, яка б задовольнила обидві сторони. Медіація відбувалася за участі неповнолітніх – потерпілого і підозрюваного та представника підозрюваного. Усі учасники цього процесу були відкритими до діалогу і щиро бажали досягти примирення», – резюмує адвокат – медіатор Роман Литовченко.

Програма відновлення застосовується лише при вчиненні вперше неповнолітніми кримінального проступку або нетяжкого злочину. За вчинення злочинів невеликої тяжкості – наприклад, проникнення до житла, нанесення легких тілесних ушкоджень – порушник отримає до двох років позбавлення волі, а за злочин середньої тяжкості (крадіжка, грабіж) – до п’яти років. Щоб стати частиною програми, неповнолітній має визнати вину у скоєному. Це може відображатися у різних формах, але не повинно мати негативних наслідків для неповнолітнього чи використовуватися для його подальшого кримінального переслідування.

«Відновне правосуддя важливе не лише для неповнолітніх, а й для всього суспільства. Якщо неповнолітні потрапляють за грати, виникає великий ризик того, що правопорушення будуть повторюватися. Натомість відновне правосуддя дає шанс повернутися до нормального життя.», – переконаний директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Олександр Черчатий.

За допомогою медіації сторони примирились. Богдан щиро розкаявся, вибачився перед потерпілим та відшкодував завдану шкоду. Власне ці обставини суд повинен врахувати у своєму рішенні і звільнити хлопця від кримінальної відповідальності.

Зазначимо, що це не перша успішна справа у Полтавській області в межах реалізації проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Довідково. Проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», Міністерством юстиції, Офісом Генерального прокурора на базі надання безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого Фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) в Україні запроваджено у січні 2019 року на території 5 областей, у квітні 2020 року – на всій території України.

Метою Програми є максимально раннє виведення неповнолітнього з кримінального процесу та вжиття заходів для запобігання повторному вчиненню ним кримінальних правопорушень.

Програма застосовується за чотирьох умов:

– наявності потерпілої сторони: фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;

– скоєння неповнолітнім вперше проступку або нетяжкого злочину;

– визнання неповнолітнім факту вчинення кримінального правопорушення;

– згоди неповнолітнього і потерпілого на участь у Програмі.