назад

Відновне правосуддя на Сумщині: потерпілий попросив суд звільнити обвинуваченого від кримінальної відповідальності

Випадки, коли підлітки роблять помилки у своєму житті, не рідкість. Гірше, коли ці помилки призводять до порушення закону і кримінальної відповідальності. І допомогти уникнути її допомагає участь у проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

17-річний Валерій, що проживає в Конотопському районі, що на Сумщині, сидів на зупинці громадського транспорту. В очікуванні автобуса хлопець зі свого мобільного телефону оглядав один із вебсайтів, де знайшов оголошення про продаж мотоцикла. Юнак зацікавився ним, тож зв’язався із продавцем і домовився про зустріч.

Вона відбулася того ж дня біля одного з місцевих торговельних центрів м. Конотоп. Валерій оглянув транспортний засіб, а потім попросив власника проїхатися на мотоциклі, щоб перевірити його в русі. Довірившись хлопцю, продавець дозволив це зробити. Та от Валерій вчинив протиправно: сів за кермо й збільшивши швидкість зник у невідомому напрямку.

Неповнолітнього затримали, й він обвинувачувався у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 289 КК України, тобто незаконне заволодіння транспортним засобом.

Валерій усвідомив, що накоїв, але як виправити ситуацію не знав. Але вихід був – участь у проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Ситуація Валерія дозволяла це зробити:

  • є потерпіла сторона, якій завдано майнової шкоди;
  • неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  • неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення;
  • і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у Програмі.

Ба більше, після того як Валерій щиросердно вибачився перед потерпілим, останній особисто просив суд звільнити неповнолітнього від кримінальної відповідальності.

Регіональним центром з надання БВПД у Сумській області було видано доручення адвокату Наталії Данилюк для надання неповнолітньому безоплатної вторинної правової допомоги. А адвокатом-посередником виступила Олена Дерев’янко.

«Як зясувалося, у дівчини, яка дуже подобається Валерію, був випускний. І хлопцю захотілося справити на неї враження й підвезти на мотоциклі. Юнак мав намір потім повернути транспортний засіб, але не усвідомлював, що його дії є протиправними. Добре, що потерпілий зрозумів цей юнацький максималізм та необдуманість підлітка й примирився з ним», – згадує адвокат-посередник Олена Деревянко.

У результаті Конотопський міськрайонний суд Сумської області постановив звільнити неповнолітнього від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження відносно нього закрити.

Довідково: номер судового провадження: 1-кн/577/341/21, ЄРДР: 12021200450000375