назад

Відновне правосуддя: спільне фото на пам’ять

Найпоширенішим правопорушенням серед неповнолітніх є крадіжка чи грабіж. Але чи є суворе покарання запорукою того, що колишні засуджені виправляться? Як свідчить практика – ні. На відміну від карального підходу, відновне правосуддя дає неповнолітньому шанс далі жити, не порушуючи його норми і правила соціуму.

Одеська область у числі інших була пілотним регіоном у реалізації проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину». Наразі на Одещині є вже 17 успішних кейсів з медіації.

Ця історія трапилася в одному з міст області. Одного вечора 15-річний Сергій  гуляв з приятелем. На вулиці він побачив дівчину, яка розмовляла по телефону. В руці вона тримала дорогий мобільний телефон, такий, який був для хлопця недосяжною мрією.

Адже Сергій росте без батька. Мати багато працює, але зароблених грошей ледь вистачає на життя. Жінка не завжди має час приділити увагу сину. І хлопець трохи замкнений, приховує свої почуття, не довіряє оточуючим. В силу свого віку і непростої долі, іноді такі діти роблять помилки.

Побачивши омріяний телефон, Сергій піддався пориву, вирвав його з рук дівчини і втік. Такий злочин кваліфікується як грабіж і карається законом  арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до чотирьох років (ч.1 ст. 186 Кримінального кодексу України). Необачливий вчинок міг би коштувати хлопцю дуже дорого. Але він отримав шанс виправити помилку, якої припустився.

Регіональний центр з надання БВПД в Одеській області отримав від прокуратури заяви потерпілої та хлопця про участь у пілотному проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину». Медіатором (посередником) у справі виступив адвокат, який співпрацює із системою БПД та пройшов навчання з теми «Базові навички медіації у кримінальному процесі». Між сторонами була укладена медіаційна угода про застосування програми з відновлення.

Під час спільної зустрічі сторін хлопець повністю визнав свою провину, щиро розкаявся, вибачився перед потерпілою та повернув їй телефон.

Зустріч сторін під час медіації була емоційно зворушливою. Мати Сергія згадала про аналогічний випадок, який стався з нею. На вулиці у неї з рук якийсь чоловік вихопив телефон та втік. Жінка відчувала образу, неприйняття, обурення. Коли її син дізнався про те, що мати пограбували і як вона переживає, він раптово заплакав. Потерпіла дівчина перейнялася до Сергія співчуттям. Вона вірить, що такий вчинок хлопчик не повторить знову. Конфлікт було залагоджено. Учасники медіації навіть виявили бажання зробити спільне фото на пам’ять.

Між сторонами була укладена медіаційна угода про застосування програми з відновлення. Після зустрічі з психологом розроблена програма з ресоціалізації хлопця. Сергій відвідував психологічну групу для підлітків.

Цей приклад доводить – відновне правосуддя це не спосіб уникнення відповідальності, а інструмент для глибинного усвідомлення наслідків злочину і спроби виправити ситуацію. Програма відновлення завершилася успішно. Ухвалою суду неповнолітній був звільнений від кримінальної відповідальності, сторони досягли примирення між собою.