назад

Відновне правосуддя змінило життя двох неповнолітніх волинян

Люди завжди роблять те, що вони обирають, але не завжди обирають гідні засоби для досягнення певної мети. Часто це може стосуватися підлітків, котрі через певні життєві обставини вдаються до необдуманих вчинків – крадіжок, хуліганств тощо, які можуть змінити їх майбутнє далеко не в кращу сторону, довівши до в`язниці. Однак існує відновне правосуддя – сучасний підхід до реагування на протиправну поведінку та вчинення злочинів неповнолітніми, який враховує баланс інтересів потерпілої особи, правопорушника та громади.

Із 2019 року в нашій державі впроваджується проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Наразі він вже поширений на всю територію України, і зокрема, діє у Волинській області з 2020 року.

Можливість взяти участь у Програмі відновлення дозволила не зіпсувати життя двом неповнолітнім волинянам, котрі скоїли кримінальне правопорушення.

Одного разу компанія підлітків погожим весняним днем прогулювалась містом. Біля одного з будинків побачили неогороджену територію господарства, на якій знаходились вжиті речі – металева драбина, ємність для топлення смоли кустарного виробництва разом із бітумною смолою, станина деревообробного станка. Керуючись тимчасовими емоціями, які підігрівались схвальними вигуками хлопців із компанії, двоє підлітків проникли на територію домогосподарства та викрали речі, які там побачили, завдавши потерпілому шкоди на суму майже три тисячі гривень. Викрадені речі продали, а кошти використали для своїх потреб.

Через нетривалий час особи хлопців були встановлені, їм оголошено підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 185 КК України.

Під час досудового розслідування прокурор повідомив підлітків та їх батьків про можливість взяти участь у проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Підлітки та потерпілий дали згоду на участь у проєкті.

До речі, участь у Програмі відновного правосуддя можлива за дотримання чотирьох умов:

  •  є потерпіла сторона — фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  • якщо неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  • якщо неповнолітній визнає факт вчинення ним злочину;
  •  і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у Програмі.

Медіатором (адвокатом-посередником) у справі виступила Людмила Герасимчук, яка співпрацює з системою БПД Волині.

Під час зустрічі потерпілого з підозрюваними сторони досягли примирення. Потерпілому було в повній мірі відшкодовано матеріальну та моральну шкоду. Підлітки повністю усвідомили свою провину, розкаялися, вибачились перед потерпілим, висловили щирий жаль з приводу того, що під впливом тимчасових емоцій та «геройства» перед однолітками вони скоїли злочин, який міг вплинути на їхнє майбутнє.

Потерпілий вибачив хлопців, оскільки дійсно відчув їх щире каяття, заподіяна йому шкода була усунута.

У результаті суд врахував щире каяття неповнолітніх, ту обставину, що ними усунуто заподіяну шкоду та досягнуто примирення з потерпілим, звільнивши хлопців від кримінальної відповідальності на підставі ст.48 КК України.

Згаданий випадок яскраво засвідчив ефективність відновного правосуддя, оскільки потерпіла сторона отримала повне відшкодування завданої шкоди, а підлітки, здобувши, на жаль, гіркий досвід щодо наслідків своїх протиправних дій, примирились з потерпілим, принесли йому щирі вибачення та залишились повноцінними членами суспільства», – коментує адвокат-посередник Людмила Герасимчук.

Із ухвалою суду про звільнення підлітків від кримінальної відповідальності можна ознайомитись за номером справи 165/1709/21 у Єдиному державному реєстрі судових рішень.