назад

До Теплицького бюро правової допомоги звернувся громадянин Павло за отриманням правової консультації, оскільки нещодавно у нього померла дружина, і коли він вирішив своєму сину оформити пенсію, у зв’язку із втратою годувальника, виявилось, що у свідоцтві про народження, батьком зазначений не він, а інша особа (зі слів матері). Чому так вчинила дружина, з якою він проживав, вів господарство та виховував 4-спільних дітей, наразі не знає.

Фахівчиня Наталія Маслій допомогла громадянину Павлу у складенні позову до суду щодо встановлення факту батьківства необхідним для захисту майнових та немайнових прав малолітньої дитини, зокрема оформлення пенсії по втраті годувальника.

У судове засідання було запрошено двох свідків, які підтвердили, що позивач є батьком дитини, який спільно проживав з громадянкою Оксаною, спільно виховували дітей. Зі слів свідків, пані Оксана так вчинила, щоб отримати соціальну допомогу від держави на утримання дітей.

Суд встановив, що позивач дійсно проживав з громадянкою Оксаною однією родиною, виховували дітей, вели спільне господарство (факт підтверджено довідкою сільської ради).

Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не зазначена батьком дитини (запис про батька відсутній або здійснено за вказівкою матері), і можуть бути подані матір’ю, опікуном, піклувальником дитини чи нею самою після досягнення повноліття.

Пленум Верховного Суду України в п. 15 Постанови № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначив, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.

В пункті 13 вказаної Постанови, Пленум Верховного Суду України вказав, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.

Суд прийняв рішення: заяву задовільнити позивача.

Встановити факт, що особа-громадянин Павло є батьком малолітнього сина та зобов’язав районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису народження сина та внести відповідний запис щодо його включення-як батька дитини.

Справа № 144/807/20