назад

Встановлення фактів, що мають юридичне значення

До Погребищенського бюро правової допомоги  Козятинського МЦ з надання БВПД звернулась громадянка  Поліна  для допомоги у вирішенні справи про встановлення юридичного факту правовстановлюючого документа.

Юристом Погребищенського  бюро Петром Насінником  було з’ясовано, що у  державному акті на право власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд  площею 0.1000  га (гектарів), яка розташована на території Погребищенської міської ради,  у прізвищі клієнтки було допущено помилку в одній літері.

Внаслідок такої помилки,  виникли певні неузгодженості між документами, що посвідчують   особу та правовстановлюючими документами, які були видані на її ім’я.

Працівником Погребищенського  бюро Петром Насінником    справа клієнтки була детально вивчена із застосуванням норм ЦПК України, Земельного кодексу України та останніх практик Верховного суду України. Узгодивши правову позицію з клієнткою,   було вирішено звертатись до суду з  заявою про встановлення юридичного факту правовстановлюючого документа.

Виходячи із суті положень закону про розгляд справ в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів за таких умов:

  1. Факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій.
  2. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з’ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб і для іншої мети – ні.
  3. Встановлення факту не має бути пов’язано з наступним вирішенням спору про право підвідомчого суду. Суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, – залишає заяву без розгляду. ( ч. 4 ст.315 ЦПК України).

Наявність спору про право, не підвідомчого судам, не є перешкодою для судового встановлення юридичного факту.

  1. Заявник не має іншої можливості одержати чи поновити документи, які посвідчують факт, що має юридичні наслідки.
  2. Чинним законодавством не передбачений інший позасудовий порядок встановлення юридичних фактів.

Всі перелічені обставини в даному випадку присутні.

Розрахунок суми судових витрат, які позивач понесла і які очікує понести у зв’язку із розглядом справи, як передбачено п. 9 ч. 3 ст.175 ЦПК України, не подавались, у зв’язку з їх відсутністю, сплату судового збору позивач взяла на себе.