назад

Встановлення факту смерті на непідконтрольній території

В Україні існує проблема узаконювання фактів смерті на тимчасово окупованих територіях, і єдиний механізм – звернення до суду. Для багатьох людей ця процедура є складною і незрозумілою, а тому потребує юридичного супроводу. Наприклад, необхідно довести родинний зв’язок з померлим, додаючи усі відповідні документи. Як оформити спадкові права на майно, що знаходиться на тимчасово окупованій території?

Якщо спадкодавець проживав на території непідконтрольній Україні, то всі видані документи на даній території є недійсними. Для видачі свідоцтва про смерть необхідно подати до органів реєстрації актів цивільного стану на території України довідку з медичної установи про смерть
спадкодавця окупованій території України.

В подальшому, спадкоємець має звернутись з заявою про прийняття спадщини до будь-якого нотаріуса на території України (наприклад, за місцем свого перебування чи фактичного проживання), що передбачено законодавством. Важливо пам’ятати про шестимісячний термін для подачі заяви, якщо протягом 6 місяців від дня смерті спадкодавця не встигнути подати заяву про прийняття спадщини, то вирішувати питання доведеться в судовому порядку.

Так, до Васильківського бюро правової допомоги звернулась клієнтка Марина з проханням у судовому порядку встановити факт смерті її дідуся на непідконтрольній території.

У червні 2020 року у м. Донецьку помер дідусь Марини, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим т.зв. “Ленінським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки. ”

З таким документом клієнтка не могла зареєструвати факт смерті особи у Васильківському міськрайонному відділі ДРАЦС з причини відсутності підстав для державної реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть українського зразка відповідно до законодавства України на підставі наданих документів.

Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно клієнтці для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України, та вступу в спадщину.

Центром встановлено належність особи до суб’єкта права на безоплатну вторинну правову допомогу та призначено представника – заступника начальника Васильківського бюро – Євгенію Середницьку, якою було зібрано необхідні документи, докази та підготовлено заяву до суду.

Васильківский міськрайонний суд Київської області розглянув справу невідкладно, задовольнив заяву Марини та допустив негайне виконання рішення суду.

Своє рішення суд мотивував наступними підставами:

За змістом ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України (далі – тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.

Постановою Верховної Ради України від 17.03.2015 року “Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями” визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування.

Згідно з ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України і такі справи розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» – підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Якщо документи про смерть особи відсутні, то державна реєстрація її смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті.

 

Таким чином, клієнтка за допомогою працівників системи безоплатної правової допомоги змогла встановити факт, який має для неї юридичне значення, тому що це надало можливість зареєструвати смерть дідуся у встановленому чинним законодавством України порядку та подати заяву про прийняття спадщини.

За текстом ухвали можна ознайомитись за посиланням:https://reyestr.court.gov.ua/Review/95210228

 

Також нагадуємо, що для отримати юридичної консультації Ви можете звернутись до фахівців системи безоплатної правової допомоги, зателефонувавши за номером тел.0-800-21-31-03.