назад

Встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території у суді

До Хмільницького бюро Козятинського МЦ з надання безоплатної вторинноъ правової допомоги звернулась пані Надія, щоб їй допомогли фахівці бюро написати заяву до суду, щодо встановлення факту смерті її матері у Дебальцево Донецької області (тимчасово окупованій РФ території України, оскільки документи, видані про факт смерті –не є дійсними в Україні).

Фахівчиня Хмільницького бюро-Ганна Мариніч сформувала заяву та направила до розгляду в суд.

Згідно до ч.1 ст.17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 №2398-VI, державна реєстрація смерті проводиться  органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:

  • документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою;
  • рішення суду про встановлення факту смерті в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до п.8 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення смерті особи у разі неможливості зареєструвати факт смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Справу було розглянуто Хмільницьким міськрайонним судом у Вінницькій області, за відсутності заявниці. Відповідними свідоцтвами про народження Надії, одруження та розлучення її матері,  підтверджено, що пані Надія являється дочкою Любов Андріївни.

Враховуючи, що відповідно до ч.ч.2, 3 ст.9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий  режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові, службові особи та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи чи особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбачену законом. Будь-який акт  (рішення, документ) виданий вищезазначеними особами є недійсним і не створює правових наслідків. Свідоцтво про смерть матері на тимчасово окупованій території,  надане заявницею не створює правових наслідків.

Проте, оцінючи докази, надані пані Надією, суд виходить з того, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну, винекнення багатьох правовідносин (прийняття спадщини, оплату боргів).

Враховуючи практику Європейського суду людини щодо оцінки документів смерті особи, виданих закладами, що знаходяться на окупований території , як доказів.оскільки можливість збору доказів обмежена, а встановлення факту смерті має вагоме значення для реалізації прав людини.

Суд вважає факт смерті Любов Андріїівни встановленим. Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах ДРАЦС або нотаріальному посвідченню, не замінює особі документів, що видаються цими органами, а є лише підставою для їх отримання (ч.2 ст.319 ЦПК).

Справа  в Єдиному реєстрі судових рішень № 149/659/22