назад

Встановлення факту спільного проживання: як фахівець системи БПД Житомирщини допоміг отримати спадщину

Іноді для того аби отримати спадщину потрібно довести у суді факт спільного проживання.

Іван Петрів (ім’я та прізвище змінені з етичних міркувань, – прим. автора) доглядав за своєю тіткою, жив з нею у її будинку та вів спільне господарство. Але чоловік не був зареєстрований за цією адресою. Коли жінка померла, він поховав її та оформити спадщину не зміг. Приватний нотаріус відмовив йому в оформленні спадщини, оскільки Іван Петрів не мав жодних письмових доказів, що він є родичем померлої тітки.

За консультацією пан Іван звернувся до Лугинського бюро правової допомоги.

Начальник бюро Ярослав Савчук пояснив клієнту, що факт спільного проживання можна підтвердити письмовими поясненнями двох свідків та роз’яснив, як правильно потрібно скласти дані пояснення. Згодом Ярослав Савчук склав заяву про встановлення факту постійного спільного проживання спадкоємця з спадкодавцем на час відкриття спадщини. До заяви було додано всі необхідні копії документів.

Заяву було подано до суду. Судом було відкрите провадження по справі  та згодом повністю задоволено заяву Івана Петріва.

Коментує начальник Лугинського бюро правової допомоги Ярослав Савчук:

Що таке окреме провадження?

Окреме провадження – це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України).

В якому випадку спадкоємець вважається таким, що прийняв спадщину?

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу України він не заявив про відмову (ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України).