назад

Встановити опіку над недієздатною особою судом допоміг адвокат БПД Львівщини

Життя по-різному випробовує багатьох із нас. І часом ці випробування проходять і через найближчих та найрідніших. До Червоноградського місцевого центру з надання БВПД звернулася пані Віра.  В неї чимало життєвих історій, але на часі головне – встановлення опіки над сином, що внаслідок психічного захворювання був визнаний недієздатним. Доповнювалася історія тим фактом, що попередній опікун помер.

За дорученням  Центру у справу ступив адвокат Сергій Романів. У позовній заяві, підготованій адвокатом, заявниця просить призначити її опікуном свого сина, вказуючи, що внаслідок психічного захворювання її син був визнаний недієздатним та над ним була встановлена опіка. Однак попередній опікун помер.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив:

У березні 2015 року набрало законної сили рішення Червоноградського міського суду Львівської області, яким сина  заявниці , визнано недієздатним, встановлено над ним опіку та призначено опікуна – його батька. Опікун (батько) помер, а пані Віра, заявниця, є матір’ю недієздатного .

З довідки до акту огляду медико-соціальною експертною недієздатна особа (син заявниці) страждає загальним захворюванням та має другу групу інвалідності.

Згідно з висновком комісії виконавчого комітету Червоноградської міської ради Львівської області з питань захисту прав повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть здійснювати свої права та виконувати обов’язки, комісія вважає доцільним призначення заявниці опікуном її сина.

Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування ( ч. 1 ст. 60 ЦК України)

Відповідно до ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.

Враховуючи те, що недієздатна особа  страждає хронічним стійким психічним розладом та за своїм психічним станом не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а попередньо призначений опікун помер, суд вважає заяву обґрунтованою.

Для забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів недієздатної особи  слід встановити над нею опіку та призначити опікуном його матір.

Суд в и р і ш и в заяву задовольнити (ст.ст. 2, 141, 259, 264, 265, 273, 293-294, 300 ЦПК України), призначити заявницю – пані Віру опікуном недієздатної особи – її сина.

Роз’яснення фахівців Червоноградського місцевого центру:

 Опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров’я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов’язки.

Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю та лише за її письмовою заявою.

Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника.

Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.

 Коментар адвоката Сергія Романіва

 За обставин цієї справи чоловік клієнта був опікуном їх повнолітнього сина, який з огляду на його психічний стан є недієздатною особою.

В 2019 році чоловік  клієнта помер , у зв’язку з чим їх син залишився без офіційного опікуна.

В такій ситуації виникла загроза неможливості реалізації прав та задоволення інтересів недієздатного сина з огляду на відсутність особи, яка могла б вчиняти від його імені юридично значимі дії. Відповідно, виникла необхідність заміни опікуна в судовому порядку.

З’ясувавши обставини справи та надавши оцінку наданим із заявою доказам, суд, враховуючи інтереси недієздатного сина клієнтки, своїм рішенням призначив клієнта опікуном її сина, забезпечивши тим самим захист його прав та інтересів.

http://reyestr.court.gov.ua/Review/89713768