назад

Виплата індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби

До Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – місцевий центр) звернувся клієнт (далі – Заявник) з питання підготовки процесуальних документів та представництва його інтересів з питань виплати індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби.

Розглянувши звернення клієнта, для забезпечення належної підготовки процесуальних документів та представництва інтересів у суді, прийнято рішення про уповноваження працівників відділу правопросвітництва та надання безоплатної вторинної правової допомоги місцевого центру для надання безоплатної вторинної правової допомоги клієнту.

Підготувавши адміністративний позов про визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання протиправною бездіяльність обласного військового комісаріату, зобов`язати нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення під час проходження військової служби.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач проходив військову службу в об`єднаному районному військовому комісаріаті. Під час проходження військової служби йому протиправно не нараховувалася та не виплачувалася індексація грошового забезпечення.

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі й грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Індексація грошового забезпечення є законодавчо визначеним обов`язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Судом встановлено, що за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 позивачу не нараховувалася та не виплачувалася індексація грошового забезпечення, свідченням чого є відомості листа обласного військового комісаріату, пояснення, викладенні у відзиві на позов, та підтверджено копіями роздавальних відомостей на виплату грошового забезпечення офіцерам, прапорщикам та військовослужбовцям за контрактом ОВК, копіями розрахунково-платіжних відомостей на виплату грошового забезпечення, копіями картки особового рахунку військовослужбовця і копіями відомості розподілу витрат.

Такі дії відповідач обґрунтовує відсутністю державного фінансування в спірному періоді на виплату індексації, а також механізму компенсації індексації грошового забезпечення за попередні періоди, посилаючись на відповідні роз`яснення Міністерства соціальної політики України і Департаменту фінансів Міністерства оборони України.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що з січня 2016 року по лютий 2018 року кошти на виплату індексації грошового забезпечення головним розпорядником коштів не виділено, а тому відповідач діяв правомірно. Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців і обмежене фінансування відповідача жодним чином не позбавляло встановленого законом права позивача отримати індексацію його грошового забезпечення.

У випадку який досліджується судом, доводи відповідача щодо причин невиплати позивачу індексації грошового забезпечення через відсутність бюджетних асигнувань на такі цілі не підтверджені доказами. Зокрема щодо вжиття відповідачем заходів для отримання фінансових коштів для виконання вимог закону щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення, що в бюджеті, з якого відбувається фінансування, кошти на індексацію грошового забезпечення відсутні.

Таким чином, обставини відсутності бюджетного фінансування, на які посилається відповідач, не звільняють його обов’язку провести індексацію грошового забезпечення позивача у встановленому законом порядку.

У даному випадку бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 є протиправною.

Враховуючи наведене, суд, вирішив позов задовольнити повністю:

  • визнати протиправною бездіяльність обласного військового комісаріату щодо ненарахування та невиплати Позивачу індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби в період з 01.01.2016 по 28.02.2018 включно.
  • зобов`язати обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити Позивачу індексацію грошового забезпечення за час проходження військової служби в період з 01.01.2016 по 28.02.2018 включно.

Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень за  № 300/98/21