назад

Визначення батьківства як спосіб захисту сімейних прав батька та дитини

Фахівець відділу представництва Володимир-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ірина Проява допомогла в судовому порядку відстояти право батька на визнання за ним батьківства.

До Володимир-Волинського місцевого центру звернувся громадянин В. щодо представництва його інтересів у суді за позовом до громадянки О. про визнання батьківства та про внесення змін до актового запису про народження дитини об’єктивних даних про батька. Клієнт повідомив, що з відповідачкою вони проживали разом однією сім’єю, але у зареєстрованому шлюбі не перебували. Від цих стосунків у них народилася донька. У Книзі реєстрації народжень в записі про батька дитини замість його прізвища мати вказала своє.

Головний спеціаліст відділу представництва взяла участь у судовому засіданні, в якому заявила клопотання про виклик свідків та про огляд речових доказів (фотографій). Суд, з’ясувавши всі обставини справи, ухвалив рішення про визнання батьківства та про внесення відповідних змін до актового запису про народження дитини.

Відповідно до ст. 128 Сімейного кодексу України позов про визнання батьківства може бути пред’явлений матір’ю дитини, опікуном дитини, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, самою дитиною, якщо вона досягла повноліття, особою, яка вважає себе батьком дитини. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до вимог цивільного законодавства України. При цьому можуть застосовуватися будь-які засоби доказування, передбачені цивільним процесуальним законодавством: пояснення сторін та третіх осіб, покази свідків, письмові докази, речові докази, висновок експерта.

Як докази для встановлення батьківства в суді можуть бути досліджені листи, телеграми відповідача, в яких він повідомляє про можливість народження його дитини певною жінкою, заява відповідача за місцем роботи про надання йому відпустки у зв’язку з народженням дитини, покази свідків про виявлення відповідачем турботи про дитину та її матір, обрання імені дитини тощо.

При підготовці справ про встановлення батьківства до судового розгляду і під час їх розгляду суд вправі, з урахуванням позицій сторін і обставин справи, призначити експертизу. Висновок експертизи у справі про народження дитини, в тому числі експертизи, проведеної методом генної дактилоскопії, повинен бути оцінений судом у сукупності з іншими доказами у справі.

Довідково:
Для отримання безоплатної вторинної правової допомоги громадяни, які згідно Закону є суб’єктами надання БВПД, можуть звернутися до Володимир-Волинського місцевого центру, який забезпечить участь адвоката в складанні процесуальних документів та судовому процесі або юриста відділу представництва Центру.

Володимир-Волинський МЦ з надання БВПД знаходиться за адресою: м. Володимир-Волинський, вул. Устилузька, 19, тел.: (03342) 3-80-11, 3-80-16, e-mail: volodymyr-volynskyy.volyn@legalaid.gov.ua