назад

Визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

Нерідко громадяни України помилково вважають, що приймати спадщину треба після спливу 6 місяців після смерті спадкодавця. Інколи виникають якісь проблеми, непередбачувані обставини після втрати рідної людини, і тоді, вже стає не до паперових справ. Так сталося і в житті Людмили Нечай (ім’я та прізвище змінені з етичних міркувань, – прим. автора). Коли жінка звернулась до нотаріуса про оформлення спадщини, отримала відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Коли вона звернулась до Черняхівського бюро правової допомоги, пояснила, що після смерті батька в її сина, який з дитинства є особою з інвалідністю раптово погіршився стан здоров’я. Вона з чоловіком були змушені визнавати сина недієздатним та призначати йому опікуна. Це стало причиною пропуску строку прийняття спадщини.

Фахівчиня бюро Дарина Павлова пояснила клієнтці, що вона повинна звернутися до суду у позовному провадженні. Також роз’яснила пані Людмилі про можливість отримання безоплатної вторинної правової допомоги, адже її середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму. Дарина Павлова склала позовну заяву про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

У позові була заявлена вимога про визначення додаткового строку тривалістю в два місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини. Заяву було подано до суду, який у подальшому задовольнив вимоги у повному обсязі.

Коментує фахівчиня Черняхівського бюро правової допомоги Дарина Павлова:

 

Чи є якийсь інший спосіб поновлення строку для прийняття спадщини?

Так. Коли є спадкоємці, які подали вчасно заяву про прийняття спадщини. Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її (ст. 1272 ЦК України). За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.