назад

Визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над ним опіки та призначення опікуна

Визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над ним опіки та призначення опікуна

Чинне законодавство не містить визначення поняття недієздатності та чітких критеріїв для визнання особи недієздатною. Але, звісно, воно тісно пов’язано із поняттям дієздатності фізичної особи, під яким розуміють «усвідомлення значення своїх дій та можливість керувати ними, здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов’язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання» (ст. 30 ЦК України). У ст. 39 ЦК України зазначено, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. З чого можна зробити висновок, що недієздатність — це неможливість створення та здійснення фізичною особою своїх цивільних прав та обов’язків. «Недієздатність» є категорією цивільного та цивільно-процесуального права. Норми цивільного законодавства визначають підстави визнання особи недієздатною, а норми процесуального права зазначають саме порядок.

У 2020 році залишилися без батька Анастасія 1990 року народження та Павло 1988 року народження. Батько Петро проживав разом зі своїм сином та був його опікуном, оскільки Павло визнаний особою з інвалідністю 1 групи з дитинства внаслідок хронічного психічного розладу, має розумову відсталість тяжкого ступеня та не може усвідомлювати значення своїх дій та керуватися ними, через хворобу він погано розмовляє, не ходить, навики самообслуговування не розвинуті та постійно потребує догляду. Після смерті батька опікуватися Павлом змушена була Анастасія, оскільки інших родичів сім’я не мала. Анастасія з часом зрозуміла, що без допомоги держави не може матеріально забезпечити брата, адже вона має своїх двох малолітніх дітей.

Анастасія звернулася за допомогою в Броварський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Цією справою зайнявся адвокат Броварського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимир Петенак.

Коментує адвокат Броварського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимир Петенак:

«Вивчивши матеріали справи, я дійшов висновку, що до суду потрібно звертатися із заявою про визнання громадянина недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуна» – розповів адвокат.

Куди подати заяву про визнання фізичної особи недієздатною?

Заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у наркологічному або психіатричному закладі – за місцезнаходженням цього закладу.

Хто може подати заяву про визнання фізичної особи недієздатною?

Заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім’ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом;

Хто сплачує судовий збір?

Судові витрати, пов’язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться за рахунок держави.

Який результат?

Адвокат, зібравши всі необхідні матеріали та докази, склав заяву про визнання громадянина недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуна, акцентуючи увагу на тому, що Павло залишився без матеріальної допомоги, оскільки припинилися виплати державної соціальної допомоги у зв’язку зі смертю одержувача.

Завдяки професійним діям адвоката Володимира Петенака та зібраним матеріалам по справі, рішенням суду заяву задоволено повністю та визнано опікуном Анастасію.

Права клієнтки захищені.