назад

Визнання права на земельну частку(пай)

До Жмеринського бюро правової допомоги звернулась громадянка Марія, 1951 р. н. щодо питання оформлення спадщини та визнання права на земельну частку (пай).

Громадянка Марія не могла оформити своїх спадкових прав на земельну частку (пай) після смерті чоловіка, який при житті не отримав правовстановлюючого документа на земельну частку (пай), заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори не подавала.  У результаті зазначену земельну ділянку було віднесено до невитребуваних паїв  та передано сільською радою в оренду ТОВ,  а спадкоємиця не отримувала орендної плати за використання земельної ділянки, так як не могла підтвердити правовласності.

Питання клієнтки було детально вивчено із застосуванням норм Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, ЗУ «Про нотаріат» та «Про оренду землі». Так фахівцем Жмеринського бюро правової допомоги Віталієм Цимбалом було узгоджено правову позицію щодо звернення з позовною заявою до суду та підписано клієнткою протокол погодження правових питань.

Окрім вищезазначеної інформації,  у клієнтки не було на руках жодного документа, який би підтверджував передачу чи надання земельної ділянки її померлому чоловікові, у зв’язку з цим, юристом Жмеринського бюро  було зроблено відповідні запити до відділу Держгеокадастру у Жмеринському районі, Жмеринської РДА та її архівного відділу.

На вищезазначені запити було отримано копію розпорядження райдержадміністрації «Про затвердження проекту землеустрою, передачу земельних ділянок у власність та видачу державних актів на право власності на землю власникам земельних часток (паїв)», з архівного відділу було отримано довідку про членство в КСП та включення до списків пайовиків, відділ Держгеокадастру надав інформацію про те, що дійсно за спадкодавцем закріплено земельну ділянку, її площу та нормативно-грошову оцінку,  оскільки це є невід’ємні документи для написання позову та задоволення позовних вимог.

В Жмеринській районній державній нотаріальній конторі  отримано Постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії та витяги з спадкового реєстру. В процесі збору документів ще й виявилось, що спадкодавець склав при житті заповіт на свого сина, який спадщину не прийняв та не відмовився від неї.

Вивчивши проблему клієнтки та зібравши відповідні докази,  начальником відділу Жмеринського бюро  Віталієм Цимбалом  було підготовлено позовну заяву до суду про визнання права власності в порядку спадкування.

Справа призначалась до розгляду неодноразово, у зв’язку з неявкою відповідача по справі, а також, коли не було відомостей про отримання повідомлення відповідачем про розгляд справи в суді.

Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

У пункті 3.1. інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013, вказано, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту у спосіб, передбачений статтею 392 ЦК України.

Рішенням  Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області позовну заяву про визнання права власності в порядку спадкування було задоволено, стягнуто з відповідача судові витрати по справі в сумі 768,40 гривень.

На даний час клієнткою уже замовлено виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність на підставі рішення Жмеринського міськрайонного суду.