назад

Визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом

Однією із підстав права власності на майно є спадкування. Протягом 6 місяців з дня смерті родича особи, які вважають себе його спадкоємцями заявляють своє право на спадщину.

Успадкувати можна лише все майно, котре передається у спадок, прийняття спадщини з умовою чи із застереженням не допускається (наприклад, нерухомість прийняти, а від боргових зобов’язань відмовитись). До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

 

При прийнятті спадкового майна у вигляді нерухомого майна (зокрема, земельної ділянки чи житлового будинку) у сільській місцевості часто виникає питання про належність на праві власності такого майна спадкодавцеві. Така проблема виникла і у Галини Проценко (ім’я та прізвище змінені з етичних міркувань, – прим. автора) після смерті матері, яка звернулася до Черняхівського бюро правової допомоги Житомирського місцевого центру з надання БВПД з постановою нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Клієнтка пояснила, що їй відмовлено нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок, який залишився після смерті матері, що знаходиться у селі, у з зв’язку з тим, що відсутні правовстановлюючі документи на цей будинок. Згідно даних технічної інвентаризації, право власності на житловий будинок, не зареєстровано. Також відповідно до земельно-облікових даних відомості про право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування цього житлового будинку відсутні. Відповідно із записом в погосподарській книзі за 1996-2000 рр. сільської ради її батько, який помер 1997 р., був власником одного цілого житлового будинку із надвірними будівлями. Мати, яка фактично проживала за батьком на момент його смерті, прийняла спадщину після батька, але не оформила належним чином спадкове майно.

Фахівчиня бюро Дарина Павлова пояснила клієнтці те, що вона повинна звернутися до суду у позовному провадженні. Також роз’яснила клієнтці можливість отримання безоплатної вторинної правової допомоги як пільговій категорії (особа з інвалідністю) та склала позовну заяву про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом.

У позові була заявлена вимога про визнання позивачкою права власності на житловий будинок разом з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування за законом після смерті матері. Заяву було подано до суду та задоволено вимоги у повному обсязі.

 

Коментує фахівчиня Черняхівського бюро правової допомоги Житомирського місцевого центру з надання БВПД Дарина Павлова:

 

Чи завжди потрібно подавати правовстановлюючі документи на нерухоме майно для нотаріуса при прийнятті спадщини?

Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз’яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

 

Що означає фактичне прийняття спадщини і коли воно має значення?

Залежно від часу відкриття спадщини, відповідно до вимог ст.ст.548-549 ЦК УРСР фактичне прийняття спадщини можливе шляхом вступу в управління та володіння майном померлого (до 2004 р.). Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України (з 2004 р.), спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до норм ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Додатково: посилання на справу у єдиному реєстрі судових рішень