назад

Визнати факт смерті на тимчасово окупованих територіях допомогли фахівці системи БПД Житомирщини

Вимушені переселенці часто звертаються до фахівців системи безоплатної правової допомоги щодо вирішення спорів у сфері сімейного права, цивільного, адміністративного та пенсійного права.

У березні поточного року пані Оксана звернулася до Брусилівського бюро правової допомоги, оскільки мала встановити факт смерті чоловіка, який помер на непідконтрольній території України.

Оксана та Віталій починали подружнє життя у Алчевську Луганської області. Там же народився син Мишко. Але ж  вся родина була разом лише до військового конфлікту у 2014 році. З початком збройних дій Оксана з сином виїхала до родичів у Житомирську область, а чоловік залишився доглядати за старими батьками, які були не в змозі самостійно пересуватися.

Віталій помер у жовтні 2020 року.  Оскільки він жив на тимчасово окупованій території, то і довідку про смерть видали там.

З цим документом пані Оксана звернулася до Брусилівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) щодо реєстрації смерті чоловіка.

Проте, ДРАЦС відмовив у реєстрації смерті чоловіка, який помер у Алчевську, з причини відсутності підстави для державної реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть українського зразку, відповідно до законодавства України на підставі наданих жінкою документів.

Коментує юрист Брусилівського бюро правової допомоги Юрій Ободзінський:

У даній справі пані Оксані було роз’яснено її право на  звернення, щодо надання їй безоплатної правової допомоги. Також, що питання державної реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть українського зразка, відповідно до законодавства України, може бути вирішено у судовому порядку. Пані Оксана погодилася на складання заяви до суду. Я склав заяву до суду про встановлення факту смерті пана Віталія на непідконтрольній Україні території. Рішенням суду задоволено позовні вимоги пані Оксани щодо встановлення факту смерті пана Віталія.

Пані Оксаною згодом отримала свідоцтво про смерть чоловіка і оформила на дитину допомогу по втраті годувальника.