назад

Досудове вирішення спору: переваги, доведені практикою

Пан Віктор потребував правової допомоги у вирішенні питання про відшкодування шкоди завданої йому внаслідок дорожньо-транспортної пригоди. З цієї причини він звернувся до Червоноградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди його автомобіль зазнав механічних ушкоджень. Винуватець ДТП добровільно відшкодував лише частину коштів, понесених для належного ремонту автомобіля. Клієнт пояснив, що бажає звернутись за захистом своїх прав до суду та просити про відшкодування решти суми.

Адвокат Андрій Брух, що діяв за дорученням центру, запропонував клієнту звернутись до винуватця ДТП з відповідною вимогою про відшкодування шкоди, пояснив, що таким способом можливо досудово врегулювати спір.

Втім, після отримання  відповідної досудової претензії, боржник в добровільному порядку відшкодував решту суми.

Якими є права потерпілого внаслідок дорожньо-транспортної пригоди?

 Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. При цьому майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ч.1 ст. 1166 ЦК України).

Згідно з цивільним законодавством, шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об’єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку (ч.2 ст. 1187 Цивільного кодексу України). Відповідальність, у таких випадках, несе винна особа, яка є водієм автомобіля чи особа, яка керувала таким автомобілем і з вини такої сталася ДТП.

Коментар адвоката Андрія Бруха:

Пан Віктор звернувся з питанням щодо відшкодування збитків внаслідок ДТП, спричиненої його односільчанином. Відтак, я запропоновав варіант підготовки досудової претензії до винуватця ДТП з метою спроби досудового вирішення спору. Претензія містила як обставини ДТП, так і нормативно-правові акти, які регулюють питання відшкодування власником збитків заподіяних внаслідок взаємодії джерел підвищеної небезпеки (автомобілів) та варіанти досудового вирішення спору.

В разі добровільного відшкодування збитків винуватець ДТП уникав сплати судових витрат по справі, а саме витрат на сплату судового збору, витрати на залучення експерта тощо. Такий варіант з матеріальної сторони був найбільш сприятливий для відповідача, а тому останній в добровільному порядку вирішив відшкодувати клієнту збитки, заподіяні ним внаслідок ДТП.

В сьогоднішній час зазначений варіант досудового вирішення спору, на жаль, є поодиноким випадком в адвокатській практиці, оскільки з різних причин відповідачі по справі або не мають фінансової можливості відшкодувати збитки або намагаються відтягнути час до моменту винесення судами рішень про задоволення позову.

Досудове врегулювання спору по справі дозволило в стислі терміни захистити право клієнта на відшкодування йому спричинених збитків по ДТП.