назад

Як діяти, якщо на автомобіль впало дерево та хто має відшкодувати збитки

Як  говорить вислів з популярної пісні «У природи не має  поганої погоди», проте, на жаль, реальність показує  зовсім інше.   Часом трапляється так,що  на зміну теплим сонячним дням приходять  шквальні вітри, інколи сильні урагани, внаслідок яких страждають люди, будівлі, авто.  Як бути, коли Ваше авто постраждало внаслідок негоди, куди звертатися і хто має відшкодувати завдані збитки чи можливо її відшкодувати взагалі?

Про алгоритм дій водіїв інформують фахівці Регіонального центру з надання  безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області

Стаття 1173  Цивільного кодексу визначає, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

Дерева, які внаслідок сильних вітрів загрожують благополуччю пішоходів та автомобілів у містах, обов’язково комусь належать. І якщо сталося так, що дерево впало на авто і пошкодило його, з власника дерева можна отримати компенсацію за ремонт. Суд може ухвалити рішення про компенсацію шкоди через падіння дерева на автомобіль. Приклади успішного захисту своїх прав є, проте, для того, щоб домогтися успіху під час розгляду, потрібно дотриматись кількох умов.

Першочергово власник авто має викликати поліцію та представника страхової компанії. Поліція  по прибуттю складає протокол та акт огляду, де зазначається: опис пошкоджень; кількість прихованих пошкоджень; фото/відеопідтвердження. Завдання власника або водія автомобіля при складанні протоколу полягає в тому, щоб простежити, чи правильно  внесені контактні й паспортні дані, реєстраційні номери автомобіля, точну адресу місця події та її опис. Не зайвим буде підстрахуватися і знайти свідків події, записати їх номери телефонів.

Увага! Якщо автомобіль зазнав пошкоджень під час руху, то це, відповідно до пункту 1.12 статті 1 Закону України « Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», кваліфікуватиметься як дорожньо-транспортна пригода, оскільки ДТП – це подія, що сталася саме під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки.

У такому випадку працівники поліції мають право скласти ряд документів:  протокол про адміністративне правопорушення; акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі; постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі; схему місця ДТП.

Як правило, при падінні дерева на автомобіль під час руху складається протокол за статтею 140 КУпАП – Порушення правил, норм і стандартів при утриманні автомобільних доріг і вулиць, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на автомобільних дорогах і вулицях місць провадження робіт.

Протокол складається відносно посадової особи, яка відповідає за утримання вищевказаного зеленого насадження. Після цього даний протокол направляється до суду, який вирішує, чи притягнути цю особу до відповідальності. За наслідками розгляду протоколу суд виносить постанову.

Навіть якщо посадова особа не буде притягнута до адміністративної відповідальності Ви все одно маєте право на отримання компенсації, якщо доведете, що підприємство, яке зобов’язане утримувати зелені насадження, неналежним чином виконувало свої обов’язки.

За допомогою фото (відео) фіксуючих засобів зафіксувати подію та місце вчинення ДТП, пошкоджений автомобіль (з видимістю державного номеру), підставу, що слугувала причиною ДТП (сухе дерево, стовп, інша споруда) з прив’язкою к місцевості; Зробіть фото- чи відеозапис місця події, постарайтеся точно встановити і зафіксувати породу дерева і його вік, оскільки кожне з них має свій офіційний термін життя, після якого власник має зрубати дерево. Більш-менш точно вік дерева можна буде визначити за річними кільцями на зрізі, коли рятувальники, комунальники чи інші фахівці спиляють його, розчищаючи територію.

Далі необхідно з’ясувати, хто є власником  території, де стояло дерево, можна через органи влади або безпосередньо через земельний або містобудівний кадастр. Саме до того, хто розпоряджається ділянкою землі з деревом, і потрібно звертатися за компенсацією. Зазвичай це ЖЕК або керуюча компанія (двір багатоповерхівки, прибудинкова територія), комунальне господарство населеного пункту (вулиця проспект), власник супермаркету або торгового центру (парковка). Тобто необхідно знайти балансоутримувача.

Звертаємо увагу, що відповідно до  Закону України «Про благоустрій населених пунктів» утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель, споруд проводиться балансоутримувачем цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір на утримання та благоустрій прибудинкової території.

Законом України  “Про благоустрій населених пунктів”  також передбачено, що громадяни у сфері благоустрою населених пунктів мають право звертатись до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров’ю громадян унаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об’єктів благоустрою.

Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

ВАЖЛИВО! Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Також доцільно  зняти на відео та сфотографувати сам стовбур дерева та його частини, які відвалилися. Якщо дерево, яке впало, трухляве, або на ньому є сліди гниття, вам слід змусити поліцію вилучити у якості речових доказів всі частини дерева, уражені грибком чи гниллю. У подальшому це стане беззаперечним доказом того, що дерево було хворе та потребувало обрізки.
Якщо вилучити рештки дерева не вдасться, вам слід обов’язково надати свої пояснення з цього приводу, в яких вказати стан деревини (трухляве, сухостій, гниле тощо) та у протоколі вказати пошкодження, спричинені вашому транспортному засобу.
Своєчасне вчинення таких елементарних дій забезпечить ваш успіх в процесі доказування в судовому порядку завдання вам шкоди та наявності права для відшкодування завданих збитків.

Крім того, ще  необхідно замовити та зробити оцінку шкоди завдану автомобілю, а також зібрати докази (чеки, платіжні доручення, тощо) вартості відновленого ремонту авто.

Звертаємо увагу, що долю компенсації часто ставлять в залежність від того, чи було напередодні штормове попередження. Для цього потрібна довідка місцевого Гідрометцентру про те , що в даний час і в даному місці не було стихійних лих.

Спір між сторонами  щодо відшкодування шкоди  можна вирішити шляхом переговорів. Власник авто направляє зібрані документи особі, відповідальній за заподіяння пошкодження. Робити це слід виключно через пошту, аби мати підтвердження вчинених дій про врегулювання конфлікту в позасудовому порядку. Інша сторона повинна відшкодувати збитки в повному обсязі. Але практика показує, що спори даної категорії вирішуються виключно в суді. У разі якщо сторони не дійшли згоди шляхом переговорів, потерпіла сторона подає позов до суду за місцем події. Оригінали зібраних документів необхідні суду для розгляду справи. Після того, як рішення на користь власника пошкодженого авто набрало чинності, водій має отримати виконавчий лист на підставі якого державний виконавець направляє вимогу до банку, в якому є вклади боржника. В примусовому порядку банк переводить кошти стягувачу.