назад

Як діяти, якщо вашу квартиру залили сусіди?

У випадку залиття Вашої квартири надважливе значення має належне фіксування факту такого залиття. У подальшому, у разі відмови винуватця залиття квартири добровільно відшкодувати завдану шкоду, виникне необхідність звертатись до суду, де потрібно буде доводити належними та допустимими доказами факт такого залиття.

Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76 і зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 року № 927/11207 (надалі — Правила), передбачено, що в разі залиття квартири складається відповідний акт (пункт 2.3.6 Правил).

У додатку № 4 до цих Правил зазначено, що факт залиття квартири та його наслідки фіксується актом комісійного обстеження квартири за участю представників організації (підприємства), яка відповідно до укладеної угоди є виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, представників організації (підприємства), яка згідно з укладеною угодою обслуговує внутрішньобудинкові системи опалення та водопостачання, представника власника будинку, будинкового комітету та затверджується начальником організації (підприємства), яка відповідно до укладеної угоди надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.        Присутність зацікавлених осіб від потерпілої сторони та з боку винної є обов’язковою.

В акті мають бути зазначені такі відомості:

1) дата складання акта (число, місяць, рік);

2) прізвища, ініціали та посади членів комісії;

3) прізвище, ім’я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, що зазнала шкоди;

4) адреса квартири, поверх, форма власності;

5) характер залиття та його причини;

6) завдана матеріальна шкода (обсяги необхідного ремонту приміщень квартири, перелік пошкоджених унаслідок залиття речей та їхня орієнтовна вартість);

7) висновок комісії щодо встановлення вини особи, що вчинила залиття.

Крім складання акту, доцільним буде детальне фотографування пошкоджень, завданих Вашому майну залиттям квартири.

Понад те, варто також потурбуватися про виклик свідків, які можуть засвідчити факт залиття Вашого помешкання, а також те, що шкода була заподіяна саме внаслідок дій відповідача. Цей засіб доведення можна використовувати комплексно разом з іншими джерелами доказової інформації, що тільки підсилить фактичну переконливість та обґрунтованість Вашої процесуальної позиції.

У випадку, якщо акт про залиття складено належним чином та в ньому відображено всю передбачену законодавством інформацію, то належним доказом розміру матеріальної шкоди може слугувати кошторис, складений відповідною будівельною організацією, яка здійснила ремонтно-відновлювальні роботи у вашому помешканні.

Однак, більш надійним доказом буде висновок експертного дослідження, проведений відповідною експертною установою або атестованим експертом. Згідно п. 1.3. розділу 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 листопада 1998 року за № 705/3145, відповідно до чинного законодавства для юридичних і фізичних осіб на договірних засадах експертами проводяться експертні дослідження, що потребують спеціальних знань та використання методів криміналістики і судової експертизи.  Результати експертних досліджень викладаються в письмових висновках експертних досліджень згідно з чинним законодавством України.

У такому випадку, відповідачу буде досить важко спростувати висновки експерта, зроблені за результатами проведеного дослідження, а витрати на проведення такого дослідження можна буде стягнути з відповідача у судовому порядку, заявивши у позовній заяві відповідну вимогу.

Отже, засобами доведення в цій категорій справ треба вважати:

– документи, що засвідчують Ваше право власності або право користування об’єктом житлового фонду (витяг із Єдиного державного реєстру речових прав на нерухому майно та їхніх обтяжень, договір оренди (найму) приміщення тощо);

– акт комісійного обстеження квартири, оформлений на підставі Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій;

– альтернативно: кошторисний розрахунок вартості об’єкта будівництва щодо ремонтно-відновлювальної роботи квартири, проведеної архітектором, повноваження якого підтверджуються сертифікатом архітектора, що зареєстрований у реєстрі сертифікованих архітекторів; або висновок судової будівельно-технічної експертизи; або звіт, складений особою, що має сертифікат суб’єкта оцінної діяльності; або звіт про визначення вартості відновлювальних ремонтно-будівельних робіт; або висновок про оцінку майна;

– рахунок про оплату послуг з підготовки висновку про розмір шкоди, завданої затопленням, квитанція про сплату та акт прийняття-передання (доведення суми збитків у значенні статті 22 ЦК);

– свідчення свідків, які можуть підтвердити факт заподіяння шкоди Вашому майну та надати суду інформацію про джерело такої шкоди.

Після зібрання належних та допустимих доказів заподіяння шкоди, Вам треба підготувати позовну заяву, долучивши до неї всі зібрані докази та звернутися з позовом до суду.

Відповідно до частин першої та другої статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Отже, у разі досягнення згоди щодо розміру збитків, завданих затопленням Вашої квартири особа, яка їх завдала, може відшкодувати добровільно, а у разі недосягнення такої згоди Ви маєте право звернутись до суду з цивільним позовом про відшкодування матеріальної шкоди завданої, затопленням  квартири.