назад

Як недієздатній людині допомогти захистити свої права?

На жаль, трапляється, що людина не може сама організувати свою життєдіяльність, реалізувати елементарні потреби. А в деяких випадках – навіть не здатна їх висловити через перенесену важку хворобу та психічні розлади. Однак у інтересах людини є потреба захистити особисті та майнові права, зокрема, в оформленні документів. Тому виникає необхідність у визнанні таких осіб недієздатними та призначення їм опікуна. Одним із способів вирішення цього питання є подача заяви до суду.

Саме з такою проблемою звернувся чоловік до Вижницького місцевого центру з надання БВПД. Його дружины встановили діагноз: важка судинна деменція прогресорного перебігу без психотичних синдромів, у зв`язку з чим жінка не може розуміти значення своїх дій та керувати ними. За висновками психіатрів, хвора не потребує перебування в психіатричному відділення, але має потребу в постійному сторонньому нагляді, оскільки вона обмежена в самообслуговуванні, в здатності до орієнтації, до спілкування, не може контролювати свою поведінку.

Місцевий центр для складання позовної заяви та представництва клієнта у суді  призначив адвокатку Валентину Ткач. Вона підготувала та подала до суду позов, у якому просила визнати дружину позивача недієздатною та встановити над нею опіку.

Суд заяву задовольнив, визнав дружину позивача недієздатною, а його призначив опікуном.

Роз’яснює адвокат Валентина Ткач, яка співпрацює з системою БПД:

Чи обов’язково призначати судово-психіатрічну експертизу?

Так. Суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров’я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу. Мета проведення такої експертизи – з’ясувати наявність чи відсутність психічного розладу, здатного вплинути на усвідомлення особою своїх дій та керування ними.

Чи можливо поновити цивільну дієздатність фізичної особи?

За заявою опікуна або органу опіки та піклування, суд поновлює цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною, і припиняє опіку, якщо буде встановлено, що внаслідок одужання або значного поліпшення її психічного стану в неї поновилася здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (ч. 1 ст. 42 Цивільного кодексу України).

Хто може бути опікуном?

Відповідно до ч. 2 ст. 63 ЦК України, опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах із підопічним, з урахуванням стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника (ч. 4 ст. 63 ЦК України).

Справа № 713/1497/20