назад

Як оформити спадкові права на майно, що знаходиться на тимчасово окупованій території.

Якщо на момент смерті спадкодавця останній проживав на тимчасово окупованій території України, то виникає проблема пов’язана із прийняттям та оформленням спадщини.

У випадку, якщо спадкодавець проживав на території непідконтрольній Україні, то всі видані документи на даній території є недійсними. Для видачі свідоцтва про смерть необхідно подати до органів реєстрації актів цивільного стану на території України довідку з медичної установи про смерть спадкодавця окупованій території України.
В подальшому, спадкоємець має звернутись з заявою про прийняття спадщини до будь-якого нотаріуса на території України (наприклад, за місцем свого перебування чи фактичного проживання), що передбачено законодавством. Важливо пам’ятати про шестимісячний термін для подачі заяви, якщо протягом 6 місяців від дня смерті спадкодавця не встигнути подати заяву про прийняття спадщини, то вирішувати питання доведеться в судовому порядку.

До Ірпінського бюро правової допомоги Вишневського МЦ з надання БВПД звернулася пані Надія. У якої в м. Донецьку 19 лютого 2020 року помер рідний брат, а невдовзі 31 травня 2020 року і батько і їй потрібно було встановити факти смерті рідних людей, які померли на тимчасово непідконтрольній території України.
Пані Надія після окупації міста Донецька в серпні 2014 році переїхала мешкати на підконтрольну Україні територію, а її батько і рідний брат залишилися мешкати і надалі в м. Донецьку.
19 лютого 2020 року помер брат в місті Донецьку.
21 лютого 2020 року, «Петровським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки» видано свідоцтво про смерть брата.
31 травня 2020 року помер і батько, 02 червня 2020 року, «Петровським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки» видано свідоцтво про смерть батька.

Пані Надія поховала своїх рідних на непідконтрольній території України і повернулася назад до Київської області.
Маючи копії лікарських свідоцтв про смерть, оригінали довідок про причину смерті і свідоцтва про смерть батька і брата видані органами «Донецької Народної Республіки» вона звернулася до Бучанського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), щоб зареєструвати смерть брата і батька.

Але їй відмовили у проведенні державної реєстрації смерті брата і батька оскільки подала свідоцтва про смерть, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Для реалізації прав пані Надії на отримання спадщини і соціальних виплат після смерті брата і батька необхідно отримати свідоцтва про смерть за зразками чинного законодавства України, а для цього необхідно встановити факт смерті на тимчасово окупованій території України в судовому порядку, для подальшого отримання свідоцтва про смерть.
Начальником відділу «Ірпінське бюро правової допомоги» Гараніною Л. П. було складено заяви до суду про встановлення факту смерті брата і батька на тимчасово окупованій території України.

Рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 23.10.2020 по справі № 367/6855/20 було встановлено факт смерті брата на тимчасово окупованій території України, а рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 23.10.2020 по справі 367/6856/20 було встановлено факт смерті батька на тимчасово окупованій території України.
Пані Надія отримала Свідоцтва про смерть своїх рідних встановленого зразка.

Права Клієнтки захищено!

Переглянути рішення суду можливо в Єдиному державному реєстрі судових рішень

по справі № 367/6855/20 https://reyestr.court.gov.ua/Review/92396258
по справі №367/6856/20 https://reyestr.court.gov.ua/Review/92396254