назад

Як отримати компенсацію за травмування через ожеледицю

За вікном мороз і дощ – не найкращі умови для прогулянки, але ж роботу і навчання ніхто не скасовував, тому долаючи ковзанку на тротуарах, потрібно вирушати у справах. За таких погодних умов досить легко підсковзнутися та травмуватися. Що ж робити у такій ситуації, до кого звертатися за відшкодуванням витрат, понесених внаслідок травмування?

Кожен громадянин має право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди. Якщо ви травмувалися через ожеледицю необхідно, по-перше, викликати швидку медичну допомогу та отримати від лікарів довідку про травму, зберегти всі рентгенівські знімки, довідки, видані лікувальним закладом, листок непрацездатності, лікарняні чеки та чеки з аптеки – все це буде доказами, завданої вам шкоди та понесених витрат.

Для доведення того факту, що ви травмувалися саме через ожеледицю (неочищену дорогу, яка не прибрана від снігу та льоду, не посипана спеціальними сумішами для ліквідації ожеледі), потрібно зафіксувати стан дороги, тротуару, де ви впали. Це можна зробити шляхом здійснення фото- чи відеозйомки, ви можете знайти свідків вашого травмування і зафіксувати їхні контактні дані. Також можна звернутися до закладу, який розміщений поблизу місця пригоди для отримання відео з камер спостереження, або зателефонувати за номером 102 та викликати поліцію, на місце травмування. Поліція має зафіксувати у протоколі місце події, час та характер травм, спричинених внаслідок падіння.

Відповідно до статті 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення,  здійснення порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Після того як ви все зафіксували, отримали медичну допомогу, необхідно звернутися до особи, органу, підприємства чи установи, які є власниками або балансоутримувачами майна та є відповідальними за належне санітарне і технічне утримання території.

Відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів», підприємства, установи, організації забезпечують благоустрій земельних ділянок, наданих їм на праві власності чи праві користування відповідно до закону. Посадові особи підприємств, установ, організацій несуть відповідальність за невиконання заходів з благоустрою, а також за дії чи бездіяльність, що призвели до завдання шкоди майну та/або здоров’ю громадян, на власних та закріплених за підприємствами, установами, організаціями територіях. Також балансоутримувач об’єкта благоустрою з метою належного його утримання та здійснення своєчасного ремонту може залучати для цього на умовах договору інші підприємства, установи, організації.

Тому, якщо ви травмувалися на території, яка належить певному підприємству, установі чи організації, необхідно звернутися із претензією (у письмовій формі) до їх керівництва або ж до організації, яка забезпечує належне утримання цього об’єкту.

Якщо ж травмувалася біля багатоквартирного житлового будинку, необхідно звертатися із претензією до балансоутримувача цього будинку або підприємства, установи, організації, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір на утримання та благоустрій прибудинкової території, тобто до комунального підприємства чи ОСББ.

Якщо на претензію не відреагували, не задовольнили вимоги – маєте право звернутися до суду за зареєстрованим місцем проживання чи перебування або за місцем заподіяння шкоди.

Згідно зі статтею 1195 Цивільного кодексу України, фізична або юридична особа, яка завдала шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я фізичній особі, зобов’язана відшкодувати потерпілому заробіток (дохід), втрачений ним внаслідок втрати чи зменшення професійної або загальної працездатності, а також відшкодувати додаткові витрати, викликані необхідністю посиленого харчування, санаторно-курортного лікування, придбання ліків, протезування, стороннього догляду тощо.

Особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я (ст. 23 Цивільного кодексу України).

Стаття 1168 вказаного кодексу передбачає, що моральна шкода, завдана каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, може бути відшкодована одноразово або шляхом здійснення щомісячних платежів.

При зверненні до суду, стануть в пригоді всі зібрані Вами матеріали (листок непрацездатності, довідка про травму, протокол поліції, чеки, фото та відео), які необхідно додати до позовної заяви.У судове засідання слід запросити осіб, які стали свідками вашого травмування.

Відповідачами по справі можуть бути відповідальні балансоутримувачі, які перераховані вище, а також міська рада, до повноважень якої належить забезпечення утримання в належному стані вулиць, у тому числі тротуарів та навіть Державне агентство автомобільних доріг України у випадку суміщення дороги державного значення з вулицею міста, залежно від того на чиєму балансі знаходиться така вулиця.

Звертаємо увагу, що за подання позовної заяви у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи позивач звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Довідково. Телефон єдиного контакт-центру системи БПД: 0 800 213103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів по всій території України).

Адресу найближчого центру з надання безоплатної правової допомоги можливо знайти на офіційному сайті Координаційного центру з надання правової допомоги за посиланням: https://www.legalaid.gov.ua/…/poshuk-najblyzhchogo-tsentru…/ або в мобільному застосунку «Безоплатна правова допомога».