назад

Майже кожному протягом життя доводилось давати передоплату (завдаток) за покупку товару. Однак, не всі знають як правильно оформити цю дію і що робити, у разі коли продавець не виконує свого зобов’язання. Звичайно ж ситуація не приємна, але відстоювати свої права необхідно, навіть якщо доведеться звернутися до суду.

Так і герой нашої історії не одразу зрозумів, як йому повернути свої кошти, передані за автомобіль, який він мав намір купити. Домовившись про продаж автомобіля бажаної марки та характеристик, 21 серпня 2018 року він надав продавцю грошові кошти в сумі 900 доларів США, як завдаток за автомобіль, який мав намір придбати. Коли ж автомобіль було доставлено, при огляді було виявлено численні несправності та пошкодження. Зокрема, були несправні мотор та гальма. Також, при огляді виявлені численні пошкодження кузова. З цих причин, наш клієнт повернув автомобіль, як такий, що не відповідає попередньо досягнутим домовленостям. В свою чергу, продавець зобов`язувався повернути завдаток до 30.08.2018 року, про що було складено розписку в присутності двох свідків. Однак, після спливу строку, визначеного у розписці, грошові кошти не повернув.

Порадившись з адвокатом Вікторією Свиріпою-Депутат, якого призначив Кременецький місцевий центр з надання БВПД, було вирішено підготувати позов про стягнення грошових коштів.

Оскільки, відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог- відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Рішенням суду вимоги щодо стягнення грошових коштів були задоволені.

Адвокат коментує:

Завдатком є грошова сума або рухоме майно, яку сплачує покупець (споживач) продавцю (кредиторові) в рахунок належних платежів, що мають бути сплачені ним за договором, з метою підтвердження зобов’язання і на забезпечення його виконання. Укладаючи будь-який договір необхідно звертати увагу на те, в якій саме формі буде здійснюватися передоплата: у формі завдатку чи авансу, так як зазначені форми передоплати відрізняються наслідками, які настають у разі порушення умов договору.

Так, відмінність авансу від завдатку полягає в тому, що на аванс не покладено функцію забезпечувати взяте сторонами на себе зобов’язання. Тому, незалежно від того, яка сторона відповідальна за невиконання зобов’язання, той, хто отримав аванс, повинен його повернути.

Важливо також, правильно оформити розписку про передачу коштів. Так, у документі має бути зазначено: дані про особу, яка отримує кошти і дає кошти, сума коштів, кінцевий термін виконання зобовязання, вказівку того, що гроші, отримані саме в якості завдатку і передані в забезпечення виконання договору (угоди), дата складення такого документу та підписи двох сторін.