назад

Як протидіяти булінгу під час навчального процесу

В кожному навчальному закладі де перебуває багато дітей можуть виникати неприємні ситуації: бійки, цькування, пригноблення. Від таких нападів дитина, у якої тільки починають формуватися уявлення про себе та світ, може отримати психологічні та фізичні травми. Про те, як протидіяти булінгу та захистити дитину від цькування розповідає головний спеціаліст Смілянського місцевого центру з надання БВПД Таїсія Коберник.

 

Що таке булінг та в яких формах він проявляється?

Булінгом є діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

До булінгу (цькування) в закладах освіти належать випадки, які відбуваються безпосередньо в приміщенні закладу освіти та на прилеглих територіях (включно з навчальними приміщеннями, приміщеннями для занять спортом, проведення заходів, коридорами, роздягальнями, вбиральнями, душовими кімнатами, їдальнею тощо) та (або) за межами закладу освіти під час заходів, передбачених освітньою програмою, планом роботи закладу освіти, та інших освітніх заходів, що організовуються за згодою керівника закладу освіти, в тому числі дорогою до (із) закладу освіти.

Існує 5 видів булінгу:

 1. Фізичний. Проявляється в штовханні, ставленні підніжок, бійках, зачіпаннях, ляпасах, стусанах, тілесних ушкодженнях.
 2. Психологічний. Проявляється в принизливих поглядах, жестах, міміці обличчя, ізоляції, ігноруваннях, погрозах, шантажі, поширенні образливих чуток.
 3. Сексуальний. Проявляється в зйомках під час переодягання, сексуальних погрозах, поширені образливих чуток, поглядах та принизливих рухах тіла.
 4. Економічний. Проявляється в знищенні та пошкодженні одягу, вимаганні грошей, крадіжках.
 5. Кібербулінг. Проявляється в приниженні через засоби мобільного зв’язку та інтернет.

 

Що робити якщо дитина потерпає від булінгу?

У випадку, якщо Ви дізналися, що дитина зазнає булінгу, необхідно:

 • зберігати спокій, пояснити дитині, що вона під захистом;
 • запевнити дитину, що її вини в даній ситуації не має;
 • запитати в неї, чи потребує вона допомоги для вирішення даної ситуації;
 • розказати дитині, що можна звернутися за допомогою до керівника навчального закладу, батьків учнів які здійснюють агресію;
 • доведіть до відома директора навчального закладу та класного керівника про ситуацію, яка склалася.

Відповідно до Порядку реагування на випадки булінгу (цькування), затвердженого наказом Міністерством освіти і науки України від 28 грудня 2019 року № 1646 педагогічні та інші працівники закладу освіти у разі, якщо вони виявляють булінг, зобов’язані:

 • вжити невідкладних заходів для припинення небезпечного впливу;
 • за потреби надати домедичну допомогу та викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги для надання екстреної медичної допомоги;
 • звернутись (за потреби) до територіальних органів (підрозділів) Національної поліції України;
 • повідомити керівника закладу освіти та принаймні одного з батьків або інших законних представників малолітньої чи неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу.

 

Що робити у випадку, якщо ви стали свідком булінгу:

 1. втрутитися в процес цькування;
 2. бути нейтральним в ситуації: не ставати на бік жодної із сторін, не вживати слова «жертва» і «агресор»;
 3. пояснити дитині, що систематичне ображання її іншою дитиною (дітьми) – це булінг;
 4. повідомити керівництво навчального закладу про булінг і вимагати його припинення.

 

Що робити якщо дитина є агресором та вчиняє булінг відносно інших дітей?

Коли дитина агресор:

 1. слід відверто поговорити з дитиною про її дії;
 2. не засуджуйте дитину та не намагайтеся її вчити як і що правильно робити;
 3. не погрожуйте дитині та не ставте обмеження;
 4. розкажіть дитині, що дана поведінка є агресивною та не прийнятною. Уявіть з нею ситуацію в якій вона була б «жертвою». Подивіться на її реакцію, відношення до ображаючого.
 5. поведіть дитину до шкільного психолога.

Памятайте! Агресивна поведінка дитини може свідчити про те, що є емоційна проблема яка може бути викликана проблемами в сім’ї дитини або її ображанням.

Кожна дитина має бути захищеною від будь-яких проявів булінгу. Якщо в стінах навчального закладу не вдалося вирішити проблему потрібно звернутися до поліції для притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності.

 

Довідково. Якщо дитині потрібна правова консультація в ситуації, коли її цькують у школі, ображають у сім’ї, їй немає де жити, вона може зателефонувати до єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером: 0 800 213 103 (дзвінки безкоштовні) та отримати необхідну правову допомогу.

Звернувшись до місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги (їх адреси та телефони розміщені на сайті https://cutt.ly/GWvfoEu), дитина можете безкоштовно отримати юридичну консультацію або скористатися послугами адвоката. При цьому, варто пам’ятати, що звернення мають подати законні представники дитини. Це можуть бути батьки, усиновлювачі, опікуни або піклувальники.