назад

В Україні триває земельна реформа. У землевласників, орендарів та потенційних покупців земельних ділянок сільськогосподарського призначення виникає багато запитань. Тому система надання безоплатної правової допомоги роз’яснює основні правові питання у сфері земельних відносин.

Кожен громадян України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної і комунальної власності у таких розмірах:

 • для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 гектарів;
 • для ведення садівництва – не більше 12 соток;
 • для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у селах – не більше 25 соток, в селищах – не більше 15 соток, в містах – не більше 10 соток;
 • для індивідуального дачного будівництва – не більше 10 соток;
 • для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 1 сотки;
 • для ведення фермерського господарства – в розмірі земельного паю, визначеного для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян можлива лише один раз по кожному виду використання. Це означає, що ви маєте право отримати у приватну власність до шести земельних ділянок різного цільового призначення.

Покроковий алгоритм дій

Крок 1  Потрібно визначитися, де саме ви хочете отримати земельну ділянку та для яких цілей. У цьому може допомогти Публічна кадастрова карта https://map.land.gov.ua

Крок 2 Звернутися до сільської, селищної, міської ради (якщо питання стосуються земель комунальної власності, які розташовані в населених пунктах) або до Держгеокадастру (якщо питання стосується земельних ділянок для сільськогосподарських потреб) та надати  необхідні документи:

 • копію документа, що посвідчує особу;
 • клопотання із зазначенням цільового призначення ділянки та її орієнтовні розміри;
 • графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування ділянки (виготовити графічні матеріали ви можете власноруч за допомогою Публічної кадастрової карти або звернутися до фахівців системи безоплатної правової допомоги);
 • у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб, потрібно погодження землекористувача;
 • у разі отримання ділянки для ведення фермерського господарства, необхідні документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову в його наданні.

Крок 3 Замовити розроблення проєкту землеустрою у землевпорядній організації. У договорі має бути визначена вартість та строки виконання робіт.

Проєкт землеустрою обов’язково треба погодити із територіальним органом Держгеокадастру та управлінням з питань містобудування та архітектури місцевої державної адміністрації або місцевої ради.

Крок 4  Зареєструвати ділянку у Державному земельному кадастрі. Для цього необхідно звернутися до територіального органу Держгеокадастру за місцем розташування земельної ділянки із:

 • заявою про внесення відомостей до Держземкадастру;
 • оригіналами погодженого проєкту землеустрою та (за потреби) позитивного висновку експертизи;
 • документацією із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Державний кадастровий реєстратор протягом 14 робочих днів розглядає документи та на підтвердження державної реєстрації видає заявнику безоплатно витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Крок 5 Затвердити проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Для цього необхідно надати до місцевої ради або територіального органу Держгеокадастру:

 • клопотання про затвердження проєкту землеустрою;
 • екземпляр погодженого проєкту землеустрою;
 • витяг з Держземкадастру про земельну ділянку.

Рішення про затвердження проєкту землеустрою є одночасно рішенням про передачу земельної ділянку у власність чи у користування.

Крок 6 Державна реєстрація права власності тепер вже вашої земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Реєстрацію здійснюють виконавчі органів сільських, селищних та міських рад, державні адміністрації, у тому числі через центри надання адміністративних послуг, а також нотаріуси на підставі заяви та доданих до неї документів:

 • документа, що посвідчує особу;
 • засвідченої копії рішення про безоплатну передачу земельної ділянки;
 • витягу із Держземкадастру про земельну ділянку;
 • документа, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно.

Строк розгляду заяви – п’ять робочих днів.

Після реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно ви стаєте повноправним власником земельної ділянки.

Якщо у вас виникають будь-які запитання щодо земельних правовідносин – звертайтеся до системи надання безоплатної правової допомоги. Правову консультацію можна отримати за безкоштовним номером 0 800 213 103, звернувшись до місцевих центрів та бюро (контакти на сайті системи) або скориставшись мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога».