назад

Як учасника бойових дій хотіли ошукати з грошовою допомогою

До Вижницького місцевого центру з надання БВПД звернувся учасник бойових дій щодо захисту своїх прав. За Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (ст. 12) чоловік має право на грошову допомогу, яку повинні виплачувати щорічно до 5 травня у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком. Однак у 2020 році йому виплатили лише 1390 грн.

Учасник бойових дій звернувся із заявою до  управління соціального захисту населення Вижницької райдержадміністрації щодо перерахунку та виплати щорічної разової грошової допомоги, однак отримав листа з відмовою. У центрі правової допомоги клієнту для представлення його інтересів у суді призначили адвоката Михайла Ковалюка. Він звернувся до суду з позовом, у якому, зокрема, просив:
– визнати протиправною відмову управління соціального захисту населення щодо здійснення його клієнту, як учаснику бойових дій, перерахунку та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком;
– визнати протиправною бездіяльність міністерства соціальної політики України щодо невиконання положень ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині забезпечення організації та здійснення виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учаснику бойових дій, в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, а саме – 8190,00 грн.;
– зобов`язати міністерство перерахувати та виплатити клієнту недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2020 рік у розмірі передбаченому Законом, а саме – 6800 грн. (у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, на момент проведення виплат, з урахуванням раніше виплачених сум).

При складанні позовної заяви Михайло Ковалюк керувався: ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 8,19,22,46,58,64 Конституції України, ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» та ст. 5, 7, 12, 20, 22, 160, 263 КАС України.

Суд позовні вимоги задовольнив частково. Зокрема, визнав протиправними дії управління соціального захисту населення Вижницької РДА щодо відмови у донарахуванні та виплаті щорічної грошової допомоги учаснику бойових дій до 5 травня за 2020 рік. А також зобов’язав управління нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу.

Коментує адвокат Михайло Ковалюк, який співпрацює з системою БПД:

Чи можна без звернення до суду домогтися перерахунку одноразової грошової допомоги до 5 травня?

Велика палата Верховного суду нещодавно ухвалила рішення у зразковій справі щодо нарахування та виплати інваліду війни разової щорічної грошової допомоги. Суд  зазначив, що це рішення є зразковим для справ, у яких позивач – особа, яка має статус особи з інвалідністю війни і право на пільги, передбачені ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Предмет спору – оскарження дій (бездіяльності) органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та/або центр із нарахування та здійснення соціальних виплат) щодо нарахування і виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році у розмірі, передбаченому ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Простіше кажучи, це рішення суду є обов’язковим до виконання. Такі справи суди будуть розглядати у спрощеному порядку, оскільки є зразкова справа. Однак, перерахунок буде здійснено тільки тим особам, які звернулися з позовом до суду для перерахунку одноразової грошової допомоги до 5 травня і мають відповідне рішення суду.

Справа № 600/1245/20-а