назад

Як усунути труднощі щодо зняття особи з реєстрації місця проживання у власному будинку?

До Онуфріївського бюро правової допомоги звернулася клієнтка з проханням допомогти їй у питанні щодо зняття з реєстрації у власному будинку її колишнього чоловіка. Протягом тривалого часу чоловік не проживав у даному будинку, не брав участі в його утриманні та не сплачував комунальні послуги. Однак, на прохання клієнтки добровільно знятися з реєстраційного обліку чоловік не погодився.

Дана обставина суттєво впливала на право клієнтки вільно розпоряджатися та користуватися своїм майном. А також, позбавляла її права на оформлення житлової субсидії.

Правову допомогу надавала Лілія Трепачова, начальниця Онуфріївського бюро правової допомоги.

Досить часто у громадян виникають труднощі щодо зняття з реєстрації у власному будинку чи квартирі особи, яка не є її власником. Існує два шляхи вирішення цього питання: позасудовий, тобто, за добровільною згодою особи та в судовому порядку.

У випадку, якщо особа не проживає протягом певного часу за місцем реєстрації та не погоджується на добровільне зняття з реєстрації, власник житла має право звернутися до суду.

Варто зауважити, що члени сім’ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом, відповідно до закону. Житлове приміщення, яке вони мають право займати, визначається його власником. Крім того, власник майна, також має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. Зокрема, шляхом припинення права особи користуватися житловим приміщенням.

Якщо особа не є членом сім’ї власника житла та не погоджується на добровільне зняття з реєстрації, власник має право звернутись до суду з позовом про визнання особи такою, що втратила право на користування житловим приміщенням та зняття з реєстрації. Слід зазначити, що документи, які підтверджують право власності на житлове приміщення є підставою для зняття особи з реєстрації місця проживання.

Клієнтка пояснила, що будинок в якому зареєстрований її колишній чоловік належить їй на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу. Також, вона зауважила, що чоловік вже більше дев’яти років не проживає в даному будинку, не утримує його, не сплачує комунальних платежів та його особисті речі в будинку відсутні.

З-поміж іншого, її колишній чоловік знаходиться в іншому зареєстрованому шлюбі та проживає в іншій місцевості. Однак, на неодноразові прохання клієнтки знятися з реєстраційного обліку в належному їй будинку, чоловік реагував агресивно та відповідав відмовою.

Лілія Трепачова, юристка Онуфріївського бюро правової допомоги склала позовну заяву до суду про визнання особи такою, що втратила право користування житлом з доданням копій всіх необхідних документів. В позові просила визнати колишнього чоловіка клієнтки таким, що втратив право користування житловим приміщенням, із подальшим зняттям його з реєстраційного обліку.

Місцевий суд повністю задовольнив позовну заяву та ухвалив заочне рішення про визнання особи такою, що втратила право користування житлом.

Коментує начальниця Онуфріївського бюро правової допомоги Лілія Трепачова:

Хто має право звернутися з позовом до суду про визнання особи такою, що втратила право користування житлом?

На стороні позивача можуть виступати власник житлового приміщення, наймач, члени його сім’ї, в тому числі ті, за якими зберігається право на користування житлом як за тимчасово відсутніми, або ті, що отримали броню. Особи, які користуються жилою площею тимчасово, тобто не мають самостійного права на нього (піднаймачі, тимчасові мешканці), не мають права на пред’явлення такого позову.

Чи можна вважати, що за рішенням суду особу вже знято з реєстрації місця проживання?

Суд не здійснює зняття особи з місця реєстрації, а лише визнає особу такою, що втратила право користування жилим приміщенням. Після набрання судового рішення законної сили, власнику житла необхідно звернутись з рішенням суду та заявою про зняття з реєстрації місця проживання особи до органів реєстрації, Центрів надання адміністративних послуг.