назад

Як узаконити об’єкти самовільного будівництва?

Все частіше у громадян виникають запитання з приводу порядку узаконення об’єктів самовільного будівництва та реконструкцій.

На ці та ряд інших запитань під час онлайн вебінару відповідала Алла Мирошник, начальниця Світловодського бюро правової допомоги.

Самочинним вважається будівництво житлових будинків, будівель, споруд, іншого нерухомого майна, що зведені самовільно без підтверджуючих документів.

«Відсутність дозвільних документів автоматично перетворює зведений об’єкт в нелегальну будівлю, яка не може бути продана, передана у спадок, подарована, а також  на утримання самобуду не поширюються пільги і субсидії», – наголосила Алла Мирошник, фахівчиня Світловодського бюро правової допомоги.

Варто зауважити, що існує кілька основних типів самобуду:

  • які збудовані на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснює будівництво;
  • які збудовані на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети;
  • які збудовані без відповідного документа, що дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проєкту;
  • які збудовані з істотним порушенням будівельних норм і правил. 

Узаконення самочинного будівництва може бути здійснено як в судовому  так і в позасудовому порядку. Вирішити питання самочинного будівництва, не звертаючись до органів судової влади можливо. Існує, зокрема, дві можливості щодо узаконення самочинно побудованих будинків в адміністративному порядку, в порядку будівельної амністії по спрощеній процедурі до Державної архітектурно-будівельної інспекції, серед них:

– узаконення будинків, збудованих до 05.08.1992;

– узаконення будинків, збудованих в період з 05.08.1992 до 09.04.2015.

Крім того, варто пам’ятати, що свої права можна захистити:

– в судовому порядку, а саме: звернутися з позовною заявою про визнання права власності на самочинне будівництво до судів загальної юрисдикції за місцем знаходження самочинно збудованого майна.