назад
25.06.20

Як в Україні карають за зберігання та збут наркотиків

Щорічно 26 червня, починаючи з 1987 року, за рішенням Генеральної Асамблеї ООН відзначається Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом. З цією проблемою зіштовхуються в усьому світі, і Україна – не виключення. Світовий ринок заборонених препаратів змінюється, і значною мірою це пов’язано з розвитком інтернет технологій. У наркозлочинців з’являються нові “безконтактні” канали розповсюдження. Як в Україні карають за зберігання та збут наркотиків – про це пише у блозі на Цензор.Нет заступниця Міністра юстиції Валерія Коломієць.

Що таке зловживання наркотичними засобами?

Під зловживанням наркотичними засобами згідно із Законом України “Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними” розуміється умисне систематичне незаконне вживання наркотичних засобів.

Водночас незаконний обіг наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів визначається як діяння з: культивування рослин, включених до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року № 770, розроблення, виробництва, виготовлення, зберігання, перевезення, пересилання, придбання, збуту, ввезення на територію України, вивезення з території України, транзиту через територію України, використання, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що здійснюються з порушенням законодавства про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори.

Адміністративна відповідальність за “невеликі розміри”

Статтею 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за незаконні виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах а саме:

 • штраф від 25 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
 • громадські роботи на строк від двадцяти до шістдесяти годин;
 • адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

Однак особу може бути звільнено від адміністративної відповідальності, якщо вона добровільно здала наркотичні засоби або психотропні речовини, які були у неї в невеликих розмірах.

Важливо! Розмір зазначених речовин визначається відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 01 серпня 2000 року № 188 “Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що перебувають у незаконному обігу“.

За що настає кримінальна відповідальність

Питанню вчинення злочинів у сфері обігу наркотичних засобів та притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності також присвячено розділ ХІІІ Кримінального кодексу України.

Умовно такі злочини поділяються на:

 • злочини, пов’язані з незаконним обігом наркотичних засобів та інших предметів, небезпечних для здоров’я населення (статті 305–307, 309–311 і 320 Кримінального кодексу України);
 • злочини, пов’язані з незаконним заволодінням наркотичними засобами, а також обладнанням, призначеним для їх виготовлення (статті 308, 312, 313, 318 і 319 Кримінального кодексу України);
 • злочини, пов’язані з незаконним вживанням наркотичних і одурманюючих засобів (статті 314–317 Кримінального кодексу України).

За грати – до восьми років

Відповідно до статті 309 Кримінального кодексу України незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту караються:

 • штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
 • виправними роботами на строк до двох років;
 • арештом на строк до шести місяців;
 • обмеженням волі на строк до трьох років;
 • позбавленням волі на строк до трьох років.

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб чи особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 307, 308, 310, 317 Кримінального кодексу України, або якщо предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги у великих розмірах караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені із залученням неповнолітнього, а також якщо предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги в особливо великих розмірах, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

Важливо! Особа, яка добровільно звернулася до лікувального закладу для проходження курсу лікування від наркоманії, звільняється від кримінальної відповідальності.