назад

Як вчасно отримувати аліменти, не звертаючись до суду?

Чи завжди батьки добросовісно утримують свою дитину? На жаль, не завжди. Іноді навіть доводиться звертатися до суду, однак часто батьки забувають про те, що вони можуть вирішити питання  шляхом укладення так званого аліментного договору, офіційною назвою якого є «договір про сплату аліментів на дитину».

Звісно, скористатися цим інструментом можна лише в тому випадку, коли батьки здатні дійти згоди з кожного пункту договору.

Якщо діалог можливий, то можна отримати ряд переваг:

 • уникнення судової тяганини, публічного розгляду рівня доходів тощо;
 • можливість для батьків самостійно визначити умови утримання дитини, деталізувати їх у зручний для себе спосіб і не залежати в цьому від рішення суду;
 • встановлення взаємних права та обов’язків, системи гарантій належного виконання;
 • у разі порушень обов’язків зі сплати аліментів стягнення заборгованості можливе на підставі виконавчого напису нотаріуса, що за годину перетворює договір на виконавчий документ.

Батьки дитини мають право укласти між собою договір про сплату аліментів на дитину, який укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Сторонами аліментного договору виступають батьки дитини, при чому незалежно від того, перебувають вони у шлюбі між собою чині.

Необхідною умовою договору є визначення місця проживання дитини, яке співпадає з місцем проживання одного з батьків, саме цей з батьків є аліментоотримувачем. Така позиція відповідає загальній концепції СКУ, згідно якої вирішення усіх істотних питань з приводу виховання дитини та права власності на аліменти залежить від спільного або роздільного проживання батька та дитини.

Докладніше – у відеоконсультації Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги:

Основними положеннями договору є наступні:

 1. Розмір. Варто мати на увазі, що законом встановлено мінімальний розмір. Відповідно, договором не може встановлюватися менший, ніж визначено законом. Зате можна на власний розсуд визначити або якусь фіксовану суму, або якийсь відсоток від доходу (сукупного або отриманого з будь-якого джерела).
  Тобто у будь-якому випадку розмір аліментів за договором повинен відповідати вимогам СКУ, відповідно до якого мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. При недотриманні цього обмеження, передбаченого законодавством, договір про сплату аліментів може бути визнано недійсним у судовому порядку.
  При виплаті аліментів у твердій грошовій сумі в умовах високої інфляції неминуче постає питання про їх індексацію, тому сторони мають передбачити індексацію аліментів. Проте, якщо угода не містить положень про індексацію, вона має проводитися в порядку, встановленому статтею 184 СКУ, оскільки за умов не проведення такої індексації права дитини, встановлені законодавством, будуть порушені.
 2. Терміни. Сторони договору можуть самостійно визначити періодичність сплати аліментів на дитину- це може бути раз в тиждень / місяць / квартал / рік.
 3. Порядок. Договором можна також визначити найбільш зручний для обох батьків порядок виплат: готівкою, поштовим або банківським переказом і т.п.

Також договором може бути встановлений регламент зустрічей з дитиною тим з батьків, який не проживає постійно разом з дитиною.

Нотаріальна форма договору у випадку невиконання однією з сторін аліментного договору своїх обов’язків надає можливість здійснення примусового стягнення за таким договором без додаткових процесуальних складнощів. Нотаріально посвідчений аліментний договір має силу виконавчого листа. Це означає, що аліментний договір є підставою для стягнення державним виконавцем коштів на утримання дитини в безспірному порядку.

Зміни та доповнення до аліментного договору вчиняються шляхом укладення договору про зміни, який також підлягає нотаріальному посвідченню. Стороні, що вимагає зміни або припинення договору про сплату аліментів, при не отриманні згоди іншої сторони надано право звернутися до суду з позовом про зміну або розірвання договору.

Крім зміни і розірвання договору за наявності передбачених законом обставин можливе визнання його недійсним. Загальними підставами визнання недійсним аліментного договору служать підстави, передбачені цивільним законодавством для визнання недійсним правочину.

Відповідно до статті 192 СКУ України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшений або збільшений за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них.