назад

Як відновити втрачені документи на будинок: успішна справа БПД Донеччини

Одного дня до фахівців відділу «Нікольське бюро правової допомоги» Маріупольського місцевого центру завітала  соціальна   працівниця, пані Ольга з проханням допомогти її підопічній – Ірині Петрівні.

Вислухавши жінку, фахівчиня Марія Тіора  з’ясувала, що Ірина Петрівна прикута до ліжка у зв’язку з тяжкою хворобою, тому вона знаходиться на обліку  в територіальному центрі надання соціальних послуг. На початку 2000-х років  вона придбала будинок, в якому проживала зі свої сином. Згодом син виріс та переїхав до іншого міста, тому єдиною допомогою для Ірини Петрівни є соціальна працівниця, пані Ольга.

Жінка хотіла оформити субсидію, аби хоч якось вижити на свою маленьку пенсію, а оскільки не може самостійно пересуватись попросила допомоги у пані Ольги. Під час збору документів для отримання субсидії з’ясувалось, що відсутні правовстановлюючі документи на будинок. Де і коли виникла втрата, Ірина Петрівна  не пам’ятала, а без цих документів отримати субсидію не має можливості. Вони самостійно зверталися до державного реєстратора з метою отримати повторний витяг про право власності на нерухоме майно. Державний реєстратор в усній формі відмовив та рекомендував спочатку отримати копію договору купівлі-продажу житлового будинку у нотаріуса.  Нотаріус  вже давно припинив свою діяльність, а архів знаходиться в м.Донецьк.

Соціальна працівниця мала при собі довіреність, на підставі якої було зібрано всі необхідні документи. Узгодивши правову позицію почалась робота над відновленням документів на будинок. Спочатку виготовили новий технічний паспорт будинку, зробили експертну оцінку. Коли все було готово, Марія Тіора підготувала позов про визнання права власності на нерухоме майно у зв’язку з втратою правовстановлюючих документів.   Володарський районний  суд Донецької області позовні вимоги задовільнив.

Коментар Марії Тіори,

Статтею 53 Закону України «Про нотаріат» встановлено, що у разі втрати або зіпсування документа, посвідченого або виданого нотаріусом чи посадовою особою органу місцевого самоврядування, за письмовою заявою, видається дублікат втраченого документа. Видача дубліката втраченого або зіпсованого документа здійснюється державним нотаріальним архівом.

У випадку Ірини Петрівни, державна нотаріальна контора знаходиться  на тимчасово окупованій території, тому отримати копію не є можливим. В цьому випадку необхідно звертатись до суду з позовом про визнання права власності у зв’язку з втратою правовстановлюючих документів (стаття 392 Цивільного Кодексу України).

За подання заяви про визнання права власності сплачується судовий збір у розмірі 1%, але неменше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У 2021 році прожитковий мінімум складає 2270 гривень.

Справа № 222/184/21