назад

Як відшкодувати збитки власникам та користувачам земельних ділянок

Кельменецький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги продовжує знайомити громадян із земельною реформою. Зокрема, юрист центру Владислав Мельник проконсультував працівників Хотинської районної державної адміністрації на тему: «Підстави та порядок відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам».

Зокрема, обговорили такі питання: порядок та основні зміни у відшкодуванні збитків власникам та користувачам земельних ділянок; що підлягає відшкодуванню і хто здійснює відшкодування збитків.

Важливо! Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Також, власник земельної ділянки або землекористувач, може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов’язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою і відшкодування завданих збитків. Одним із методів захисту прав громадян на земельні ділянки є відшкодування заподіяних збитків.

Підстави для відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам:

а) вилучення (викуп) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов’язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом;

б) тимчасове зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання;

в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок;

г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників;

ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан;

д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки;

е) використання земельних ділянок для потреб нафтогазової галузі;

є) використання земельних ділянок для потреб надрокористування з метою дослідно-промислової розробки родовищ бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення та/або видобування бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення.

Відшкодуванню підлягають: 

– вартість  житлових  будинків,  виробничих та інших будівель і споруд, включаючи незавершене будівництво;
– вартість плодоягідних та інших багаторічних насаджень;
– вартість лісових і деревно-чагарникових насаджень;
– вартість водних джерел (колодязів, ставків, водоймищ, свердловин тощо),  зрошувальних і осушувальних систем, протиерозійних і протиселевих споруд;
– понесені або необхідні витрати на поліпшення якості земель за  період  використання  земельних  ділянок із урахуванням економічних показників,  на  незавершене  сільськогосподарське виробництво (оранка, внесення   добрив,   посів,   інші   види   робіт),  на розвідувальні  та  проєктні  роботи;
– інші  збитки  власників  землі і  землекористувачів,  у тому числі  орендарів,  включаючи  і  неодержані  доходи,  якщо вони обґрунтовані.
Розміри збитків визначаються у повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених або необхідних витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості).