назад
10.11.20

Як встановити опікунство над дитиною

До Магдалинівського бюро правової допомоги звернулась Світлана М*. щодо визнання недієздатним свого сина та призначення її опікуном. Справа в тому, що раніше опікунство встановлювалось на підставі рішення органу місцевого самоврядування, наразі для цього необхідне  рішення суду. Світлана не знала які документи потрібно подати до суду та як оформити заяву.

Фахівцям бюро жінка розповіла, що з самого народження її син відставав у розвитку, неодноразово лікувався в дитячому відділенні КП «ДКПЛ» ДОР». З 2008 року визнаний дитиною-інвалідом. Себе обслуговувати хлопець не може, за межі подвір’я не виходить і Світлана, як мати, постійно наглядає за ним.

Фахівчиня Магдалинівського бюро правової допомоги Наталія Сорока допомогла жінці зібрати усі необхідні папери та написати заяву. Документ було подано до Магдалинівського районного суду. І через декілька місяців по справі винесено рішення про визнання сина Світлани недієздатним та призначено опікуном його матір.

Коментує юрист Магдалинівського бюро правової допомоги Наталія Сорока

Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (ч. 1 ст. 39 Цивільного кодексу України). Тому до заяви мають бути додані докази такого психічного стану: довідка про стан здоров’я та виписка з історії хвороби.

До якого суду подається заява про визнання особи недієздатною?

Заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у наркологічному або психіатричному закладі – за місцезнаходженням цього закладу.

Хто може подати заяву про визнання особи недієздатною?

Заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім’ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.