назад

Як «виписати» людину з квартири без її згоди

Багато з нас не замислюється над тим, яке значення може мати «прописка» сторонньої особи у вашій квартирі або будинку. А між тим така «дрібничка» суттєво впливає, зокрема, і на розмір житлової субсидії.

Пані Олена декілька років тому дала згоду на реєстрацію у своєму будинку далекого родича. Чоловік хотів влаштуватися на роботу і йому необхідно було зареєструвати своє місце проживання в Іванівському районі, що на Одещині. Жінка щиро хотіла допомогти родичу, тим більше, він обіцяв, що то не надовго і він «випишеться» зовсім скоро. Але, на жаль, не так сталося, як гадалося. Незважаючи на те, що чоловік з 2018 року в будинку не проживає, обіцянку знятися з місця проживання не виконав.

Жінка звернулася до Іванівського бюро правової допомоги. Начальник бюро Вадим Почтар зазначив, що єдиним виходом із ситуації є звернення до суду. Клієнтка спочатку відмовлялася, казала, що не має коштів на судовий збір, але юрист пояснив, що їй, як особі з інвалідністю ІІ групи судовий збір сплачувати не потрібно.

В результаті було складено позовну заяву про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням. Іванівський районний суд Одеської області 10 вересня 2020 року підтримав вимоги клієнтки та ухвалив позитивне рішення.

Коментує начальник Іванівського бюро правової допомоги Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД Вадим Почтар:

 Які є підстави для визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням?

Законодавством передбачена можливість зняти особи з реєстрації без її згоди за рішенням суду. Головною підставою в цьому випадку відповідно Цивільного кодексу України є: відсутність члена сім’ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.

До якого суду подавати позовну заяву?

Позовна заява про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщення та зняття з реєстрації подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за місцезнаходження жилого приміщення.

 Який перелік необхідних документів?

До позовної заяви, оформленої відповідно до вимог ЦПК України, обов’язково додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги, наприклад:

  • копія паспорта, копія довідки облікової картки платника податків;
  • довідка сільської, селищної ради, ЖКГ щодо зареєстрованих осіб в будинку;
  • довідка сільської, селищної ради, ЖКГ якою буде підтверджено, що особа яка зареєстрована не проживає певний проміжок часу;
  • покази свідків, які можуть підтвердити, що особа яка зареєстрована, не проживає за адресою та можливо з яких причин за певною адресою;
  • документ підтверджуючий право власності на житло;
  • квитанція про сплату судового збору.

Яка вартість позову?

Якщо особа не звільнена від сплати судового збору відповідно до законодавства, за подання позову немайнового характеру необхідно сплатити судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу відповідно до Закону України «Про судовий збір» (840 грн. 80 коп. – станом на 01 січня 2020 року).