назад

Як змінити постачальника природного газу?

З серпня 2020 року в Україні запрацював ринок газу для населення, в умовах якого кожен побутовий споживач може обирати постачальника газу залежно від ціни, сервісу, інших критеріїв.  Обмеження щодо ціни газу скасовані, а сам перехід від одного постачальника до іншого став значно простішим для тих, хто вміє користуватися інтернетом. Змінити компанію тепер можна навіть за умови боргів, нових труб до квартири чи будинку при цьому прокладати не треба. Нового постачальника природного газу можна обрати з будь-якого куточка України.

З початку грудня поточного року ТОВ «Херсонрегіонгаз» припинив здійснювати постачання природного газу побутовим споживачам Херсонщини, про що є оголошення на офіційному сайті ТОВ «Херсонрегіонгаз». Споживачі, які до 01 грудня не обрали нового постачальника, автоматично отримуватимуть газ від постачальника «останньої надії» – ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», але не більше 60 діб. До кінця січня 2021 року жителі Херсонщини мають укласти договори із компаніями, які постачатимуть газ до їх осель.

У черговому випуску щотижневої передачі «Право знати» на Українському радіо.Херсон, який вийшов у ефір 19 грудня та періодично лунатиме в радіоефірі до кінця січня 2021 року, заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко роз’яснила слухачам алгоритм зміни постачальника природного газу.

Завантажити аудіозапис радіоефіру

Відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює держане регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 30.09.2015 №2496, зі змінами, побутовий споживач – це фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.

Підстави для постачання природного газу побутовому споживачу:

  1. наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об’єкт споживача, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб’єкту ринку природного газу;
  2. наявність у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов;
  3. включення споживача до Реєстру споживачів постачальника у відповідному розрахунковому періоді.

На письмову вимогу побутового споживача постачальник зобов’язаний протягом 10 робочих днів з дати отримання такого письмового звернення безкоштовно надати побутовому споживачу підписану уповноваженою особою постачальника письмову форму договору постачання природного газу побутовим споживачам.

Як змінити постачальника природного газу?

І. Визначитися з компанією, від якої бажаєте отримувати послугу з постачання природного газу.

Споживач природного газу має визначитися з ліцензованим постачальником.

Знайти перелік постачальників природного газу можна, наприклад, на сайті https://gasoteka.ua-energy.org.

Перевірити, чи компанія має право на постачання газу можна на сайті НКРЕКП. Для цього слід зайти за посиланням, потім вибрати розділ «Публічна інформація» – «Ліцензійний реєстр НКРЕКП» та натиснути на нього. Далі файл із повним переліком ліцензіатів НКРЕКП завантажиться на комп’ютер. У цьому електронному списку треба знайти постачальника природного газу за його юридичною назвою та у розділі «Статус ліцензії» перевірити її чинність.

ІІ. Подати заяву-приєднання встановленого зразка до нового постачальника.

Для зміни постачальника природного газу побутові споживачі разом із заявою-приєднанням до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, підписану побутовим споживачем або уповноваженою ним особою, пред’являють постачальнику насупні документи:

  • документи, якими визначено право власності чи користування на об’єкт (приміщення);
  • документ, що посвідчує особу споживача (для громадян України – паспорт громадянина України, у тому числі ID-карта, або тимчасове посвідчення громадянина України; для іноземців та осіб без громадянства – національний паспорт або документ, що його замінює), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті, – серія та номер паспорта);
  • належним чином оформлена довіреність на представника побутового споживача, уповноваженого представляти його інтереси під час процедури укладання договору на постачання природного газу (за необхідності).

Постачальник природного газу, для укладення договору постачання природного газу має право додатково вимагати інші документи, перелік яких визначений на сайті такого постачальника.

Заяву приєднання можна заповнити покроково на сайті нового потенційного постачальника природного газу або ж так й надіслати скановану/сфотографовану заяву на його електронну скриньку. При цьому також слід також вказати ЕІС-код (Energy Identification Code) – персональний код ідентифікації споживача як суб’єкта ринку природного газу або його точки комерційного обліку (за необхідності), присвоєний в установленому порядку Оператором ГРМ (по споживачах, які підключені до газорозподільної системи) або Оператором ГТС (по споживачах, які підключені до газотранспортної системи).

ЕІС-код можна знайти у рахунках за розподіл та постачання газу, електронному кабінеті споживача (якщо ви його створювали), його можна дізнатися, звернувшись до ТОВ «Херсонгаз».

 ІІІ. Отримати підтвердження від нового постачальника природного газу про схвалення заяви – приєднання.

На розгляд заяви та документів потенційний постачальник має не більше 20 днів.

Новий постачальник, піля отримання заяви-приєднання, не пізніше ніж на 3-й робочий день з дня отримання заяви, надсилає повідомлення про намір побутового споживача змінити постачальника природного газу на інформаційну платформу оператора газотранспортної системи. При цьому діючий постачальник автоматично отримує повідомлення про намір його споживача укласти договір з іншим постачальником.

У разі згоди постачальника укласти договір із споживачем, він вносить інформацію про нового споживача у свій Реєстр споживачів та з наступного дня починає постачати газ новому споживачеві.

Новий постачальник протягом 3 робочих днів письмово повідомляє побутового споживача про дату, з якої здійснюється постачання природного газу.

ІV. Розрахуватися з попереднім постачальником природного газу.

Для цього попередній постачальник природного газу надсилає протягом 6 тижнів з моменту припинення газопостачання рахунок, який споживач має сплатити протягом 10 днів з моменту отримання або у разі незгоди звертатися до суду.

Важливо:

  • відсутність індивідуального газового лічильника не є перешкодою для зміни постачальника природного газу;
  • кожен побутовий споживач природного газу має 2 договори: на постачання природного газу та на його розподіл. Це дві різні послуги. Постачальника природного газу ми обираємо вільно, розподіл природного газу здійснюють облгази, які є так званими природними монополістами. На Херсонщині це ТОВ «Херсонгаз»;
  • покази лічильників, які і раніше, треба передавати щомісяця з 1 по 5 число до ТОВ «Херсонгаз», який формує рахунок за розподіл природного газу.
  • вартість природного газу тепер змінюється щомісяця і усі компанії з постачання природного газу мають оголошувати його вартість за 5 днів до початку нового місяця постачання. Це вони роблять на своїх офіційних сайтах.

Якщо потребуєте правової консультації – телефонуйте до Єдиного контакт-центру системи БВД за номером 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України).