назад

Як змінити цільове призначення земельної ділянки

Відповідно до чинного законодавства України, земельна ділянка має свій унікальний код – кадастровий номер, який присвоюється їй та в подальшому не змінюється.

Але, цільове призначення земельної ділянки власник може змінити. Для цього необхідно виконати певний алгоритм дій, щоб в майбутньому не виникало підстав для визнання реєстрації зміни цільового призначення земельної ділянки не дійсною.

Який порядок зміни цільового призначення земельних ділянок, на які моменти варто звернути увагу та якими є наслідки порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земельної ділянки роз’яснюють фахівці Олександрійського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

У першу чергу необхідно перевірити можливість зміни цільового призначення земельної ділянки, отримати викопіровку з генерального або детального плану населеного пункту чи схеми планування території району.

Порядок зміни цільового призначення земельних ділянок можна поділити на декілька кроків.

Крок перший:

На початку задля зміни цільового призначення земельних ділянок, необхідно виконати розроблення та погодження проєкту відведення земельних ділянок.

Для зміни цільового призначення земельної ділянки комунальної чи державної власності землекористувачам, зацікавленим особам потрібно письмово звернутись до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за дозволом на розробку відповідного проєкту землеустрою для її відведення. На сьогоднішній день, якщо земельна ділянка перебуває у приватній власності, дозвіл на зміну цільового призначення не потрібен.

У такому випадку потрібна нотаріально засвідчена заява на зміну цільового призначення, яка підписана власником. Така заява стає підставою для розробки проєкту землеустрою щодо зміни цільового призначення. Наприклад, якщо відповідна рада чи орган виконавчої влади такий проєкт не затверджує і зміна цільового призначення земельної ділянки не відбулась, то грошові кошти витрачені на виготовлення проєкту не відшкодовуються, оскільки це не передбачено чинним законодавством України.

Крок другий:

У подальшому, коли власник нотаріально засвідчив заяву про зміну цільового призначення земельної ділянки, він звертається до будь-якої землевпорядної організації на свій розсуд.

Варто зазначити, щоб вказана організація мала сертифікованого інженера-землевпорядника. Із землевпорядною організацією власник укладає договір з розробки документації про зміну цільового призначення земельної ділянки.

Крок третій:

Коли землевпорядна організація надає власнику  відповідний пакет документів для зміни цільового призначення, власник погоджує його у  місцевому управлінні Держгеокадастру.

Якщо власнику погодили документацію із землеустрою, він передає її до органів місцевого самоврядування, районних державних адміністрацій, які приймають рішення щодо затвердження чи відмови у затверджені документації про зміну цільового призначення земельної ділянки.

Крок четвертий:

Після того, як власник отримав всі погодження від державних установ, йому необхідно звернутись до державного кадастрового реєстратора у місцевий ЦНАП для того, щоб змінити інформацію про цільове призначення земельної ділянки та отримати витяг з речових прав на нерухоме майно.

Коли необхідне погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України для зміни цільового призначення земельних ділянок?

Зміна цільового призначення земельної ділянки державної власності передбачає отримання погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України.

Верховна Рада України погоджує зміну цільового призначення особливо цінних земельних ділянок державної або комунальної власності до земель інших категорій.

Також за погодженням з Верховною Радою України здійснюється розташування об’єктів, що плануються розмістити на особливо цінних земельних ділянках державної чи комунальної власності із зміною її цільового призначення.

На земельних ділянках природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності зміна цільового призначення здійснюється за погодженням із Кабінетом Міністрів України.

Після затвердження проєкту землеустрою Верховною Радою України або Кабінетом Міністрів України щодо відведення особливо цінних земельних ділянок або земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, він подається державному кадастровому реєстратору до місцевого управління Держгеокадастру з метою внесення відомостей про зміну цільового призначення до Державного земельного кадастру.

Наслідки порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земельної ділянки.

Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для:

  • визнання недійсним рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання земельних ділянок громадянам та юридичним особам;
  • визнання недійсним угод щодо земельних ділянок;
  • відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною;
  • притягнення до відповідальності, у відповідності до чинного законодавства юридичних осіб та громадян, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.

Інформацію підготував головний спеціаліст відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Олександрійського місцевого центру з надання БВПД Руслан Кравченко.