назад

Як зобов’язати військову частину нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення військовослужбовця після звільнення?

У разі розірвання контракту військовослужбовця з військовою частиною та виключення його із списків особового складу, з ним мають провести повний розрахунок. Трапляється, що військова частина не нараховує та не виплачує індексацію грошового забезпечення військовослужбовця після звільнення? Що робити у такому випадку консультує фахівчиня Овруцького бюро правової допомоги Марина Ковальчук.

Якщо виявиться, що під час проходження військової служби, військовослужбовцю не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, звільнений має звернутись до керівництва частини із заявою про нарахування та виплату відповідної компенсації.

Якими документами регулюється нарахування та виплати індексації грошового забезпечення?

Індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи (частина 1ст. 10 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”).

Відповідно до частин 2, 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний i правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до чинного законодавства.

Однією з гарантій держави є iндексація грошового забезпечення. Відповідно до вимог, вказаних нормативно-правових актах проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

Отже, якщо військова частина відмовить у проведенні індексації за заявою військового, він має право оскаржити відмову в судовому порядку, звернувшись з позовом та зобов’язати роботодавця здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за весь період проходження служби.